Košický poklad

Košický poklad, objevený za slunného srpnového dne roku 1935, je dodnes jedním z největších nalezených pokladů na světě. Nalezené mince nabízí jedinečný pohled na peněžní historii Evropy od 15. do 17. století.

Objev pokladu začal docela nevinně, a to výkopem nové budovy finančního ředitelství v Košicích na Slovensku. Když stavební dělníci kopali hlouběji, narazili na kovovou schránku, po jejimž otevření objevili značné množství mincí. 

To, co mělo být okamžikem oslav, však zhatila chamtivost některých dělníků, kteří si chtěli pár mincí přivlastnit. Jejich domněle nabyté bohatství však nakonec vedlo k jejich pádu. Ti, co se pokusili část mincí prodat na černém trhu, skončili za mřížemi. 

Jednání dělníků spustilo sérii událostí, jež osud pokladu výrazně ovlivnily. Navzdory protestům byla sbírka z bezpečnostních důvodů odvezená na různá místa, včetně Bratislavy a nakonec i Prahy. Přesné lokace však zůstaly v přísném utajení. 

Bouřlivé události Mnichovské dohody, Vídeňské arbitráže a druhé světové války osud pokladu ještě více zkomplikovaly, protože se o něj zajímalo Maďarsko a dokonce i třetí říše. Zásahem osudu však poklad nakonec z dosahu těchto potenciálních uchazečů unikl. 

Až do konce války tak našel útočiště na skrytých místech a zůstal ušetřený případným krádežím a ztrátám.

Pobouření historiků

Po komunistickém puči v roce 1948 se objevily návrhy na roztavení pokladu pro alternativní využití, což vyvolalo pobouření historiků a muzejníků. Díky jejich neúnavnému úsilí však zůstal poklad nedotčený, i když vzdálený od svého právoplatného domova v Košicích. 

Nález pokladu u Vysoké: 7099 zlatých a stříbrných mincí!

Zdroj: Youtube

Teprve téměř o 35 let později, v roce 1969, se poklad konečně vrátil na místo svého nálezu.

Dnes je Košický poklad svědectvím dávné historie a houževnatosti při snaze jej za každou cenu ochránit. Je umístěný v Muzeu východního Slovenska a stále uchvacuje návštěvníky z celého světa, přičemž ročně přiláká téměř 50 000 obdivovatelů. 

Poklad, který tvoří 2920 zlatých mincí, včetně dukátů a dvojdukátů, spolu se zlatými medailemi a renesančním řetězem, nabízí pohled na rozmanité mince Evropy napříč staletími.

Mezi artefakty se nachází mince různých evropských národů, včetně Holandska, Čech, Slezska, Německa, Polska, Švédska, Itálie a Španělska, z nichž každá je svědkem bohaté tapiserie evropských dějin a obchodu. 

Kromě peněžní hodnoty slouží Košický poklad jako hmatatelné spojení s minulostí a připomíná nám trvalé kouzlo skrytého bohatství a houževnatost lidského úsilí.

Zdroje: cs.wikipedia.org, www.vsmuzeum.sk, www.ostrmuz.cz