Historická hádanka: Tuto věc používali ve starém Egyptě muži. Dnes by se styděli. Co je to?

Elena Velímská | 29. 3. 2023

Víte, kvůli čemu se vzbouřili dělníci v egyptské Nové říši? Co nebylo jen výsadou žen, ale používali to vznešení i prostí muži v každodenním životě? A k čemu jim sloužil předmět na obrázku? Tři otázky a jedna odpověď. Tipnete si?

history.howstuffworks.com, www.historydefined.net, www.worldhistory.org

Na břehu Nilu za Ramsese

Dnes už jen ruiny Deir el-Mediny nedaleko Údolí králů připomínají místo, které obývali obyčejní Egypťané. Žili tam i dělníci, kteří budovali hrobky faraonů a královen. Odměnou za dřinu a pot jim bylo maso, obilí, zelenina a základní potřeby. Za vlády Ramsese III. (1187-1157 př. n. l.) svou „výplatu“ několikrát nedostali včas, a tak uspořádali stávku, první „dělnickou“ v dějinách. Mezi nezbytné potřeby, které měli dostat, ale nedostali, patřily vonné oleje, mastné balzámy a hydratační krémy. Bez těchto přípravků odmítli pracovat.

Oleje a masti používali nejen ženy, ale i muži k čištění a zvláčnění pokožky. Chránily kůži před prudkým sluncem a spálením. Měly i léčivé účinky. Ulevovaly od bolesti svalů. Masti s rozdrcenými lotosovými květy a oleji z vybraných rostlin léčily rány a hojily jizvy. Většina, zejména prostých Egypťanů chodila bosa. Masti tak poskytovaly účinnou ochranu chodidel. Tyto přípravky působily i jako repelent proti hmyzu. Nenašel by se jediný Egypťan, který by se každý den nepromazal olejem. 

Tento egyptský předmět je úžasným příkladem staré vyspělé technologie. Uhádnete, k čemu sloužil
Magazín

Tento egyptský předmět je úžasným příkladem staré vyspělé technologie. Uhádnete, k čemu sloužil

Oleje a balzámy zlepšovaly celkovou pohodu a zvyšovaly sebevědomí. Užívaly se také pro zachování mladistvého vzhledu a proti vráskám. Zvířecí tuk si muži vtírali do pokožky proti plešatění.  

Čistota, krása, zdraví

Rituálem pro krásu nebylo jen krášlení, ale i osobní hygiena a čistota, k níž patřily pravidelné koupele. Ale zpět ke kosmetice. Používali ji ženy i muži všech společenských vrstev. Lepší a kvalitnější od profesionálů si mohli dovolit bohatší, chudší vrstvy si ji vyráběly sami. Po ranní koupeli a natření těla oleji přišlo líčení. I když žen se to také týká, řeč je nyní o mužích. Na obličej si nejdřív nanesli make-up z okru, někdy smíchaný se santalovým dřevem, tváře si zvýraznili okrem červeným.

Následující video ukazuje krásu, make-up a čistotu Egypťanů:

Zdroj: Youtube

Velkou pozornost věnovali očím. Pro známé „kočičí oči“ zpočátku používali černý pigment, v pozdějších dobách kajal (kohl) z prášku antimonitu či galenitu, mandlí a dalších příměsí smíchaných s tukem. V Nové říši byly linky protažené až ke spánkům. Malovali si je muži všech vrstev, výraznější a složitější pak byly symbolem bohatství a postavení, stejně jako barva rtěnky. Používali odstíny červené přes purpurovou až po černou. Nezbytné zelené oční stíny z pigmentů malachitů měly připomínat bohy Hóra a Ra. Líčení nebylo jen rituálem pro krásu. Egypťané se chtěli vzhledem přiblížit bohům, a tak se jim zalíbit. Věřili, že jim proto poskytnou ochranu. Líčení mělo mít i magickou a léčivou moc. Tmavé oční linky i stíny skutečně chránily oči před prudkým sluncem. Díky olovu, které některé barvy obsahovaly, také proti nemocem a infekcím, a odpuzovaly hmyz.

Henna, vůně a – hádanka

Starověcí Egypťané znali i přírodní barvivo hennu. Používali ji jako lak na nehty. Králové i muži vysokého postavení měli své osobní manikéry, kteří jim upravovali nehty na rukou i nohou. Tvar, délka i barva laku určovaly jejich postavení. Manikúra i pedikúra byly součástí péče o tělo i u chudých vrstev, jen jim nehty nestříhalo služebnictvo. Červenou hennou se barvilo obočí a šedivé vlasy. A když jsme u vlasů, pro slavnostní příležitosti se pro jejich vůni vzadu na krku upevňovaly šištičky z tuku s lisovanými květy, myrhy a koření. Egypťané vůně milovali, zvláštně sladké a kořeněné. Kadidlo, myrha, pryskyřice, kardamonon, jalovec a další koření byliny byly součástí drahých parfémů a deodorantů. Ty levnější se vyráběly z květů, kořenů a bylin.

Olejíčky, krémy, masti, líčidla a parfémy se uchovávaly v kamenných nebo fajánsových nádobkách, lahvičkách a pouzdrech, které samy o sobě byly uměleckým dílem, stejně propracované skříňky ze dřeva, slonoviny a drahých kovů…  

Tento záhadný želený předmět našli vědci mezi kostmi dinosaurů. Napadne vás, o co se jedná?
Magazín

Tento záhadný želený předmět našli vědci mezi kostmi dinosaurů. Napadne vás, o co se jedná?

Už víte? Předmět na úvodním obrázku je nádobka z lakovaného dřeva a slonoviny z let 1352-1336 př. n. l. Je to kobylka, která pod svými křídly schovávala líčidlo na oční linky.

Tagy dělník dřevo kosmetika krása květ nehty Nil Nová říše obrázek Starověký Egypt Údolí králů vůně