Kádr devíti žen a devíti mužů oznámil americký viceprezident Mike Pence na akci na Floridě, přičemž vybrané označil za hrdiny budoucnosti. Ve skupině je i další muž a první žena, kteří se v roce 2024 projdou po povrchu Měsíce. Vybraný tým těch, kteří v příštích letech poletí k Měsíci, jsou Stephanie Wilsonová, která třikrát letěla do vesmíru na palubě raketoplánu, Christina Kochová, která drží rekord v délce nepřetržitého pobytu ženy ve vesmíru, a Victor Glover, který nedávno odstartoval k ISS na palubě lodi SpaceX Crew Dragon. Kompletní seznam najdete zde.

Na rozdíl od mise Artemis 1 se posádka na palubě Orionu při Artemis 2 technicky nedostane na oběžnou dráhu Měsíce. Mise Artemis 1 celkem trvala přibližně 25,5 dne, ale posádka Artemis 2 si svou misi nebude užívat tak dlouho. Druhá lunární expedice Orionu má trvat jen něco málo přes 10 dní. Po absolvování několika delších obletů kolem Země navede letová dráha pro Artemis 2 Orion na dráhu, po které se vrátí z průletu kolem Měsíce, aniž by se trajektorie kosmické lodi zpomalila natolik, aby se udržela na stabilní lunární dráze.

O jakou misi jde?

Americká vesmírná agentura plánuje v roce 2024 vyslat muže a ženu k jižnímu pólu Měsíce, aby zde přistáli s posádkou. Bude se jednat o první misi od Apolla 17 v roce 1972. Po ní pak budou následovat další lety astronautů cestujících v kosmické lodi Orion, kterou vynese obrovská raketa Space Launch System (SLS). Cílem NASA je tak vytvořit "udržitelný" program průzkumu Měsíce, včetně výstavby lunární základny. O tom pojednává i toto video, které si přiblížíme slovy inženýrky NASA, Heather Paul:

Zdroj: Youtube

Postupný vývoj technologií

Po plánované misi Artemis 1 bude NASA potřebovat dva roky na vyslání astronautů na Měsíc. Proč tak dlouho? Ač je start mise Artemis 2 naplánován na rok 2024, pro NASA může být těžké tento cíl splnit.

Sonda Artemis 1, první ze série misí NASA určených k návratu lidstva na povrch Měsíce, je již dokončena. Sonda Artemis 1 odstartovala 16. listopadu z Kennedyho vesmírného střediska NASA na Floridě v rámci debutové mise nové obří rakety SLS (Space Launch System). Raketa se při dopravě kosmické lodi Orion na oběžnou dráhu Země osvědčila dokonale. Nyní tedy bude vše připravováno pro lety s posádkou. Zatímco inženýři a dodavatelé NASA se zabývají konstrukcí různých prvků SLS, která vynese Artemis 2, klíčové komponenty pro kapsli Orion se používají znovu z mise Artemis 1 a musí nejprve projít řadou ověřovacích testů po letu.

Podle zprávy Úřadu generálního inspektora NASA (OIG) z listopadu 2022 "Ředitelství NASA pro vývoj průzkumných systémů považuje opětovné použití avioniky, která není základním prvkem, za hlavní kritickou cestu pro misi Artemis 2, přičemž celkové přípravné práce mezi misemi mají trvat přibližně 27 měsíců."

Měsíc – zkouška na Mars

Jak uvádí video, prostor v orbitech musí být posádce přizpůsoben. Radiace ve vesmíru může mít významný vliv na letové i biologické systémy. Proto je při konstrukci kosmické lodi věnováno velké úsilí ochraně posádky a hardwaru před ozářením. Na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) studuje NASA účinky mikrogravitace a radiace na lidský organismus již více než 20 let. Úroveň expozice v hlubokém vesmíru a v okolí Měsíce je však mnohem vyšší než na nízké oběžné dráze Země (LEO), kde ISS funguje.

Ve vesmíru mají totiž lidská těla tendenci chátrat, je proto velmi nutné dodržovat správnou životosprávu, pitný režim a především cvičení, aby svaly a kosti nedegenerovaly. Tomu všemu budou nové orbity přizpůsobeny. Nejprve tak poletí na jižní pól Měsíce a až poté, co zde budou lidé schopni vydržet delší dobu, přikročí se k dalšími kroku.

Na úžasné záběry kosmické lodi se podívejte v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Měsíc je daleko blíže Zemi, takže pendlování mezi naší planetou a Měsícem poslouží jako vynikající příprava pro plánované lety s posádkou na Mars a případně osídlování Rudé planety v budoucnosti.

Počkáme si minimálně dva roky

V současné době NASA plánuje start rakety Artemis 2 někdy v roce 2024. Pokud by však hodiny pro přenos avionických skříní Orionu začaly běžet okamžikem dopadu, 27 měsíců odhadovaných OIG NASA na dokončení tohoto úkolu již posouvá cíl agentury z roku 2024 na rok 2025. Následující mise, Artemis 3, není závislá na žádném z letového vybavení mise Artemis 2, ale je závislá na řadě dalších milníků, takže je nepravděpodobné, že by i tato mise, v současnosti plánovaná na rok 2025, odstartovala včas.

Zdroje: www.space.com, www.space.com, www.bbc.com