Kosmonaut velí, pilotuje nebo je členem posádky kosmické lodi. Jeho hlavní náplní práce je průzkum vesmíru, pravidelná údržba a oprava satelitů či zodpovědnost za plynulý let. Každý orbitální cestovatel se zároveň může specializovat na oblíbenou činnost. Podle toho se odvíjí jeho další povinnosti.

Každý, kdo se chce stát astronautem, musí nejprve získat magisterský titul v oboru inženýrství, matematiky a informatiky a absolvovat alespoň dva roky specializovaného výcviku.

Být astronautem

„Aby lidé přesně věděli, co mají ve výšce kolem 400 km nad Zemí dělat, trénují na modelech v životní velikosti,” píše NASA. „Zároveň se učí pohybovat ve stavu beztíže. K tomu jim slouží speciální bazén, v němž plavou ve skafandru. Pod vodou tráví až sedm hodin bez přestávky.” Kromě technické odbornosti musí mít kandidáti lukrativního zaměstnání také vynikající fyzickou zdatnost a psychickou odolnost.

Zdroj: Youtube

Výběrové řízení je tak náročné, že například Národní úřad pro letectví a vesmír USA přijme do svého vzdělávacího programu zhruba 10 z 12 000 kandidátů každé dva roky. Tedy 0,08 % všech uchazečů. Mezi základní požadavky patří nejen vysokoškolský diplom, ale také odpilotovaných 1 000 letových hodin na tryskáči.

Kolik tedy tito vysoce kvalifikovaní zaměstnanci dostávají zaplaceno? Záleží na několika klíčových faktorech, včetně hodnosti a společnosti, pro kterou pracují. Základní plat expertů z NASA se pohybuje kolem 8 700 dolarů měsíčně, tedy asi 200 tisíc korun. Odměna se však může vyšplhat až na 13 500 dolarů měsíčně. V českých korunách si tak přijdou na více než 300 tisíc korun.

Bohatí kosmonauti

Zatímco většina astronautů jsou civilisté, existují i vojenští specialisté. Těm se stará o plat ministerstvo obrany. Proto, i když musejí mít stejné znalosti a dovednosti jako jejich agenturní kolegové, dostávají zaplaceno trochu méně. Například plukovník letectva Spojených států s 20letou praxí může získat základní plat 11 500 dolarů měsíčně, tedy asi 260 tisíc korun. Zároveň se mu ale automaticky odvádí zdravotní a sociální pojištění, což u civilistů není běžné.

Zdroj: Youtube

Nováčky momentálně nejvíce láká jedna z předních soukromých společností zabývající se průzkumem vesmíru na světě - SpaceX. Ta nabízí nástupní plat od 10 000 do 16 000 dolarů měsíčně, tedy přibližně od 200 000 do 350 000 korun měsíčně v závislosti na úrovni zkušeností.

Být americkým kosmonautem přináší značné osobní výhody. O nich ale mohou jejich ruští kolegové jen snít. Jejich průměrný plat se v roce 2021 pohyboval od 120 tisíc do 165 000 rublů, tedy od 28 000 do 40 000 korun. 

Zdroje: www.nasa.gov, www.seedscientific.com, www.indeed.com, www.statista.com, www.tass.com