Ve stavu beztíže nabývá pláč zcela nové podoby. Astronaut Chris Hadfield, který strávil nějaký čas na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), tuto zvláštní zkušenost vysvětlil. "Vaše oči vytvářejí slzy, ale ty se vás pak drží jako tekutá koule," prozradil. Slzy ve vesmíru se nechovají jako na Zemi. Místo aby stékaly po tváři, tvoří podivné mokré koule, které se vznášejí kolem očí. Je to neobvyklý pohled a rozhodně to není uklidňující uvolnění, které si se slzami spojujeme.

Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Hadfieldovo svědectví pochází z jeho pobytu na palubě ISS v roce 2012. Během své mise zaujal celý svět a sdílel fascinující snímky Země z vesmíru.

Co vše je ve vesmírné lodi a vesmíru jinak…

Jedním z překvapivých aspektů, se kterými se astronauti potýkají, je zákaz některých konkrétních emocí. Nemožnost plakat tradičním způsobem představuje emocionální překážku. Slzy, které v mikrogravitaci nemohou uniknout z oka, se místo toho shromažďují ve fyziologické kouli na oční bulvě. Tato odchylka od normy může vést k nepříjemným pocitům, pravděpodobně kvůli přirozené suchosti očí ve vesmíru.

Kromě toho se astronauti potýkají se zvláštními každodenními problémy. Vezměme si například příběh švédského astronauta Christera Fuglesanga, který měl nečekané dietní omezení. Fuglesang, vášnivý milovník sobího masa, zjistil, že si na palubu kosmické lodi nemůže vzít sušené sobí maso. NASA se s ohledem na veřejné mínění rozhodla pro losí sušené maso. Byla to sice malá oběť, která však ukazuje, jak složitá rozhodnutí se ve světě vesmírných cest dělají.

Ve vesmíru se i obyčejné věci stávají neobyčejnými

Astronaut Neil Armstrong to poznal na vlastní kůži, když jeho holič prodal pramen jeho vlasů za 3 000 dolarů. Armstrong požadoval vlasy zpět. Tento incident poukázal na zvláštní problémy, s nimiž se astronauti potýkají, od soukromí až po hodnotu, kterou jsou lidé ochotni zaplatit za artefakty, jež byly ve vesmíru, aby si je nechali jako suvenýry.

Další jedinečnou výzvu pak představuje vesmírná karanténa. Astronauti, kteří se vraceli z Měsíce, museli projít karanténou, aby se zabránilo možné kontaminaci. Účinnost této karantény však byla sporná. Riziko mimozemských choroboplodných zárodků bylo malé, ale veřejnost požadovala preventivní opatření. Karanténní zařízení byla nákladná, nicméně opatření nemusela být tak spolehlivá, jak se líčí.

Zdá se, že vesmír zpochybňuje fyzické hranice lidstva, a také přetváří samotnou podstatu našich emocí a prožitků. Od změněných slz po nečekaná kulinářská omezení se astronauti pohybují ve světě, kde se i ty nejjednodušší věci stávají ve stavu beztíže složitými. 

Zdroje: futurism.com, www.cracked.com