Tato kost sloužila ve středověku k dnes zcela běžné věci. 99 % lidí to nenapadne a známe ji všichni

Tereza Malá | 27. 5. 2023

V historických kronikách se objevilo nespočet zajímavých zvyků a zábav, které umožňují nahlédnout do života našich předků. Archeologové objevili fascinující odhalení o zdánlivě obyčejném předmětu, který měl ve středověku zvláštní účel. Kost se ve středověku využívala na tehdejší poměry zcela jinak.

Přestože o účelu kostí v našem moderním životě nepochybujeme, až ohromujících 99 % lidí by nikdy neodhadlo, k čemu se kosti používaly v Novgorodu. Vydejme se na cestu za odhalením záhady z minulosti, která se ke kosti váže.

Zimní radovánky pro dětí i dospělé

Kosti totiž v zimě tamější obyvatelé používali jako brusle. Tento netradiční způsob použití kostí má kořeny v úzkém vztahu středověkých Rusů k přírodě. Vzhledem k tomu, že v zimě pokrývaly krajinu zamrzlé vodní plochy, bruslení bylo i prostředkem k navigaci a prozkoumávání zamrzlého okolí. 

„Používání zvířecích kostí jako bruslí se provádělo i v jiných severoevropských a skandinávských zemích a nyní jeho výzkum ukazuje, že tato tradice se dostala i na východní území a byla oblíbená i u starých Rusů ve Velkém Novgorodě,“ říká Oleg Olejnikov z Archeologického ústavu Ruské akademie věd, který ve své nejnovější studii zkoumal soubor trubkovitých kostí velkých domácích zvířat, jejichž pozůstatky byly nalezené v archeologických vrstvách z 11. až 15. století. To právě díky nim odhalil, že tyto kosti byly používané jako brusle!

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Vykopávky v Novgorodu celkem poskytly přes 50 těchto starých kostěných takovýchto bruslí, z nichž většina byla vyrobená z koňských metapodů. Délka bruslí se pohybovala mezi 17 a 39 cm, přičemž nejběžnější velikost byla od 21 do 30 cm. Menší brusle zřejmě používaly děti.

Jak vypadaly středověké kostěné brusle?

Dávné předchůdkyně našich bruslí byly středně velké a byly vyrobené z koňských a velkých dobytčích předních a závěsných metafyzárních kostí. Na konci byly seříznuté a jedna strana byla vyhlazená, aby mohla sloužit jako kluzná plocha. Konce pak byly zúžené, aby brusle lépe klouzala po ledě. Takové brusle se používaly v celé dávné severní Eurasii. Kostěné brusle byly nalezené ale i v Anglii, ve Švédsku, střední Evropě, na Islandu, Ukrajině a kolem Černého moře.

Zajímavé je, že některé pocházejí už z doby bronzové a železné. Poprvé je však najdeme v historických pramenech v rukopise z 12. století od mnicha Williama Fitzstephena: „Zkušení si k nohám připevňují holenní kosti zvířat, přivazují si je pod kotníky a s tyčemi s železnými hroty v rukou narážejí stále do Ledu a jsou neseni rychle jako pták v letu nebo blesk vystřelený z mangonelu".

Tento lesklý kužel kdysi doháněl lidi k šílenství. 95 % lidí už dnes vůbec nenapadne, co to je
Magazín

Tento lesklý kužel kdysi doháněl lidi k šílenství. 95 % lidí už dnes vůbec nenapadne, co to je

Bruslení na kostech: Odhalení nečekané zábavy

Uprostřed pozůstatků středověkého Ruska se podařilo objevit pozoruhodný objev, který vrhl světlo na neobvyklou formu zábavy. Archeologické nálezy odhalily, že naši předkové se věnovali volnočasové aktivitě, při níž se používala kost, která sloužila tajnému účelu a po staletí byla skryta před zraky všech.

Dotyčná kost sloužila ve středověkém Rusku jako základní nástroj pro bruslení. Jakkoli se to může zdát překvapivé, tento zdánlivě obyčejný předmět se proměnil v důležitou součást pro provozování zimní zábavy a „sportu“.

Historické záznamy a umělecká vyobrazení ze středověku poskytují přesvědčivé důkazy o širokém používání kostí pro bruslení. Obrazy, rukopisy, a dokonce i písemné zprávy popisují radostné scény lidí klouzajících po zamrzlých jezerech a řekách, poháněných důmyslnou úpravou tohoto předmětu denní potřeby.

Nejabsurdnější práce ve středověku: Profesionální prdiči byli uznávaní lidé
Magazín

Nejabsurdnější práce ve středověku: Profesionální prdiči byli uznávaní lidé

Jaké máme poznatky z archeologických nálezů

Archeologové sehráli klíčovou roli při objevování pozůstatků kostí bruslařů a nabídli tak hmatatelný důkaz o této kdysi prosperující zábavě. Archeoložka Elena Petrovna, specializující se na středověké Rusko, uvádí: „Objev těchto kostí odhalil fascinující aspekt našeho kulturního dědictví. Ukazuje vynalézavost a kreativitu našich předků, kteří hledali způsoby, jak se zabavit během krutých zim."

Bruslení na kostech mělo pro středověké Rusy nejen rekreační, ale i symbolický a kulturní význam. Akt klouzání po ledě byl vnímaný jako oslava prchavých okamžiků života i jako připomínka, že je třeba přijmout radost a využít příležitostí, které mrazivé roční období nabízí. Brusle byly dokonce vyráběné i mistry – jedna z dílen byla nalezena v Norsku, což svědčí o tom, že brusle mohly být vyráběné profesionálními bruslařskými řemeslníky.

Brusle byly zejména v určitých částech Evropy důležitým dopravním prostředkem lovců a rybářů. V Rusku se používaly jako zábavní prostředek. Přestože středověk už dávno pominul, duch bruslení na kostech stále existuje. Moderní brusle na ledě, vyrobené díky technologickým vymoženostem a elegantnímu designu, mají svůj původ v této netradiční praxi minulosti. Ozvěny vynalézavosti našich předků se na ledových kluzištích ozývají dodnes.

Zdroje: www.inyourpocket.com, www.haaretz.com, www.wikiwand.com/en/History_of_figure_skating  

Tagy Akademie věd České republiky brusle bruslení Evropa Norsko Novgorod Rusko středověk Ukrajina zábava