Důchodce vyhrabal na zahradě divnou věc. Dal ji do kůlny a zapomněl na ni. Po 16 letech přišel šok

Jarouš M Komořanský | 15. 5. 2023

Příběh začal mnohem dříve, než vyšel na veřejnost. V roce 1997 stavěl jakýsi John Lambert na své zahradě plot, když vykopal cosi podivného. Zvláštní dlouhou kost. Uložil ji do kůlny a až v roce 2013 si na ni vzpomněl. Po šokujícím odhalení se John rozhodl darovat ji muzeu ve Velké Británii.

V posledních letech učinili amatérští paleontologové řadu významných objevů, včetně zkamenělin dosud neznámého druhu dinosaura v Argentině a pozůstatků nového druhu létajícího plaza v Anglii. Nad všemi těmito objevy ale vyčnívá objev kosti pliosaura v Suffolku.

Příběh nálezu, a nakonec i darování dinosauří kosti je fascinující a poučné. V jistém směru totiž vrhá světlo na význam amatérských paleontologů v oblasti výzkumu dinosaurů.

Vědci našli v Antarktidě největšího mořského dinosaura. Vypadá jako lochesska
Magazín

Vědci našli v Antarktidě největšího mořského dinosaura. Vypadá jako lochesska

Bohatství skryté skoro dvě desetiletí v zahradní kůlně

Když John podivnou kost na své zahradě objevil, nevěděl, komu patří. O historii se sice nezajímal, pracoval v oblasti jako IT, ale paleontologie byla jeho koníčkem. Navíc údajně na univerzitě studoval geologii, takže ač nevěděl, čí kost to vlastně našel, uvědomoval si výjimečnost svého nálezu. Ostatně se ženou se zahradničení věnovali dlouho a s láskou, ale žádný podobný objev dosud nezaznamenali.

Zkamenělou kost proto uložil do své kůlny v Suffolku a po dlouhou dobu se nedostal k jejímu prozkoumání. V kůlně pak kost zůstala následujících 16 let, Lambert ji občas ukázal přátelům a rodině, ale jinak ji držel v tajnosti. Až při náhodném setkání s paleontologem na místním veletrhu zkamenělin si uvědomil, že by kost mohla mít vědecký význam.

Odborníci z Ipswichského muzea nakonec prohlásili, že jde o kost 250 milionů let starého pliosaura. Pliosaurus byl vzdáleným příbuzným současného ještěra, byl velmi rychlý a divoký. Jeho končetiny se podobaly pádlům, takže výborně a efektivně plaval. Jako kořist měl ryby, žraloky a dinosaury a fosilní exempláře byly nalezené v Africe, Austrálii, Číně a Americe.

Na dokument o pliosaurovi se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Kost mořského zabijáka pohřbená miliony let v zemi

Po konzultaci s paleontologem se Lambert rozhodl kost darovat Ipswichskému muzeu v Suffolku. Kost, která byla nakonec identifikovaná jako část stehenní kosti pliosaura, mořského plaza žijícího v období jury, byla kurátorem muzea označená za významný objev.

Nestává se totiž každý den, aby někdo našel kost mořského zabijáka ve věku dinosaura u sebe doma. Lampertův náhodný objev je důkazem významu amatérských paleontologů v oblasti výzkumu dinosaurů. Odborníci z Ipswichského muzea zjistili, že pliosaurus nebyl původním obyvatelem anglického moře, což činí nález ještě záhadnějším.

Zatímco profesionální paleontologové mohou mít přístup k pokročilejším nástrojům a prostředkům, amatérští nadšenci mají často bystré oko pro pozorování zkamenělin a vášeň pro toto téma, které mohou vést k důležitým objevům, jako je například tato více než 40centimetrová kost, která zřejmě pochází z pliosaurovy horní končetiny.

Rybář vytáhl z moře bílého okřídleného draka. Podívejte na snímky krásného pozoruhodného tvora
Magazín

Rybář vytáhl z moře bílého okřídleného draka. Podívejte na snímky krásného pozoruhodného tvora

Budoucnost výzkumu dinosaurů

Objev plesiosauří kosti v Hastingsově zahradě je připomínkou toho, že se o prehistorickém světě stále ještě můžeme mnoho dozvědět. Přestože dinosauři vyhynuli již před miliony let, studium jejich fosilií stále přináší nové poznatky o jejich chování, anatomii a evoluci.

Úsměvné je, že John s prozkoumáním kosti skutečně nespěchal. Jak řekl: „Vypadalo to jako opravdu velká kost, která byla nesmírně těžká, a já jsem si poznamenal, že ji vezmu na identifikaci, ale nikdy jsem to neudělal. Pak jsem si jednoho dne řekl: "Co se s tou kostí stalo?" a našel jsem ji v dílně. Zavolal jsem do muzea a oni mi řekli: "Přineste ji, rádi se na ni podíváme," vzpomíná po 16 letech John.

S rozvojem technologií a zvyšujícím se zájmem o paleontologii je pravděpodobné, že budeme i nadále svědky důležitých objevů, které učiní jak profesionálové, tak amatéři. Ať už na zahradě nebo v odlehlé poušti, další velký dinosauří objev může být za rohem.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.bbc.com, en.wikipedia.org/wiki/Pliosaurus

Tagy Afrika Anglie Argentina Čína John Lambert kůlna objev Suffolk Velká Británie zahrada