Do té doby poněkud tradiční rodina z Jacksonville nalezla objekt, nad nímž si skutečně lámal hlavu každý, od vědců přes širokou veřejnost až po konspirační teoretiky. Za rozuzlením, jež bylo nakonec přijato, ale stojí i poměrně úsměvný příběh.

Jak to všechno začalo

Gerri a Antoine Betzovi se vydali na procházku s jejich nejstarším synem Terrym poté, co požár zničil jejich pozemek. Procházeli se po jejich pozemku, když Terry zcela nečekaně našel podivnou kovovou kouli. Sami Betzovi si mysleli, že se jedná o historickou dělovou kouli z dob renesančních španělských kolonizátorů Floridy. Ale koule byla čistá, bez koroze a lesklá, zatímco španělské koloniální zbraně byly ze železa nebo kamene – nikoli z nerezové oceli nebo stříbrného plechu.

Tato dokonalá koule o velikosti zhruba koule na bowling, ale o 8 kilogramů těžší, naprosto změnila život celé rodiny. To tehdy Terry ještě nevěděl a dokonalou kouli si, coby jednadvacetiletý student medicíny, vzal jako suvenýr domů. Neměl s ní žádný speciální záměr, koule tam jen ležela… až do dne, kdy si v její blízkosti Terry začal brnkat na kytaru. Koule totiž začala kytaře odpovídat.

Kromě toho, že u hudby začala bzučet, dělala i další záhadné věci. Vibrovala, pištěla, a dokázala dokonce vydat tak hlasitý zvuk, že si lidé zarývali uši a psi kňučeli. Žila si jakoby svým osobitým životem. Když Betzovi seděli na podlaze a kouli si kutáleli, poslali ji jedním směrem a koule změnila v polovině cesty směr a vrátila se k tomu, kdo ji kutálel. Koule se sama koulela, kdy a kam chtěla, měnila směr a zastavovala se dle libosti.

To si už Betzovi nemohli nechat pro sebe. Sami měli podezření, že na kouli působí sluneční záření, a proto se údajně "intenzivně pohybovala", když jasně svítilo slunce.A roztočilo se kolo neskutečných domněnek.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Koule v centru dění

O kouli se zajímal snad každý a nebylo nikoho z okolí, kdo by o její existenci nevěděl. První, kdo se ji jal prozkoumat, byl moderátor místního rozhlasového pořadu o paranormálních jevech, Ron Kivett. Za tímto mužem stálo mnoho dalších nadpozemských a nenormálních objevů a jejich vysvětlení. Například film o příšerách Zaat. V závěru i Kivett potvrdil tvrzení rodiny Betzových. Koule byla tedy potvrzena jako zvláštní objekt, pravděpodobně mimozemského původu. Tak se koule dostala i do médií.

Obecně se říkalo, že kouli vytvořila nějaká vesmírná inteligence. Proč, to nikdo nevěděl. Proto se na rodinu Betzových, zejména na Gerri, která se stala rodinnou mluvčí, vrhla všechna možná média. Navíc v té době byla všechna tvrzení o UFO velmi populární. I z koule se stal celostátní fenomén, která se brzy rozšířil i za hranice světadílu.

Co je koule zač?

Nakonec se po dvoutýdenním výzkumu ukázalo, že koule je z nerezové oceli a byla určitě zkonstruována na Zemi. Poté, co ji zkoumalo na zápůjčku americké námořnictvo, byla vyslovena domněnka, že tendence koule k pohybu je způsobena malým trojúhelníkovým úlomkem v povrchu, který narušuje její jinak dokonalou rovnováhu. Bylo zde i méně atraktivní tvrzení, že Betzovi doma neměli rovnou podlahu.

A pak se do příběhu vložili ufologové, v čele s J. Allenem Hynkem, profesorem astronomie a nejznámějším ufologem své doby. I oni si byli jisti, že kouli vytvořil člověk. To Betzovi nejen zklamalo, ale i pobouřilo, protože se zdálo, že si nechali popularitou zničit život pro nic za nic. Přestali proto o kouli zcela mluvit, a tudíž nebylo nikdy objasněno, jak se tajemná koule na ostrov Fort George dostala.

Je tu stále mimozemská teorie?

Jenže mimozemská teorie zde stále je a někteří ji bezmezně věří. Navíc většinu konspiračních teorií je těžké dokázat. Přestože proti mnoha z nich existují důkazy, některé konspirace byly skutečně prokázány či odůvodněny.

Jednu z těchto teorií se pokusila razit sama Gerri Beztová, která tvrdila, že když kouli zkoumal odborník z výzkumné firmy v Baton Rouge v Louisianě, údajně zjistil, že z ní vycházejí rádiové vlny a kolem ní je magnetické pole. To uvedla Betzová pro deník St Petersburg Times.

Poslední možnou verzi naťukl Populární podcast Mysterious Universe, jenž informoval o záhadné kouli tak, že se jedná o mimozemský artefakt nebo zařízení soudného dne. Naťukl tak možná vysvětlení, která věřící stále zvažují.

Podívejte se na ještě jednou video:

Zdroj: Youtube

Zdroje:

en.wikipedia.org/wiki/Betz_mystery_sphere, mysteriousuniverse.org, skeptoid.com