Koule, o které se student domníval, že je dělová, se leskla neobvyklým zlatavým odstínem. Aaron pojal podezření, že se v ní skrývá něco mimořádného. Na video o jeho nálezu se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Skrytý Elegantericeras a jeho „publicita“

Aaron, oddaný sběratel zkamenělin, záhadnou skálu rozlomil a odhalil v ní ukrytou zkamenělinu ve tvaru spirály o velikosti dlaně. Ukázalo se, že tento pozoruhodný nález je Elegantericeras, člen vymřelé skupiny hlavonožců známých jako amoniti, pocházející z období jury před 185 miliony let.

Jedinečnost tohoto nálezu spočívá v samotné hornině, která byla pokryta železitým pyritem, běžně označovaným jako bláznovo zlato. Tento přirozený pyritový povlak dodává hornině leštěný, zlatý vzhled, čímž si vysloužila přezdívku "zlatá dělová koule". Zkamenělina uvnitř, nádherný exemplář Elegantericeras, ukazovala složité detaily tohoto dávného mořského tvora.

Aaron se o své nadšení podělil zveřejněním videa na internetu, které zachycuje odhalení fosilie ze "zlaté dělové koule". Na videu jemně otevřel horninu a odhalil dokonale zachovalou zkamenělinu, než ji opatrně zavřel zpět. Na internetu si jeho post vysloužil spoustu pochvalných, ale i pochybovačných názorů.

Nejraději má zkameněliny mořských plazů…

Amoniti, jako je například Elegantericeras, jsou starobylí mořští měkkýši podobní dnešním chobotnicím a chobotnicím. Tito tvorové s žebrovanými spirálovitými schránkami se v oceánech vyskytovali zhruba před 240-65 miliony let a koexistovali s dinosaury. Amoniti jsou mezi milovníky zkamenělin proslulí a jejich dobře zachovalé exempláře slouží jako cenný nástroj k pochopení geologických časových období.

Aaron, který je hluboce zapálený pro lov zkamenělin, se podělil o své nadšení z nálezu. Prozradil, že láska k lovu zkamenělin se v něm rozhořela v dětství, kdy ho poháněla společná dobrodružství s otcem podél pobřeží Yorkshiru. V průběhu let se jejich sbírka rozrůstala, včetně zkamenělin mořských plazů, které zůstaly Aaronovým osobním favoritem.

Yorkshire je studnice pokladů z minulosti

Objev "zlaté dělové koule" zaujal nadšence do zkamenělin i veřejnost. Půvab objevování takových starobylých relikvií podél malebného pobřeží Yorkshiru slouží jako svědectví o bohaté historii Země, která čeká na své prozkoumání.

Aaronův nález nejen ukazuje zázraky minulosti, ale také zdůrazňuje vzrušení z objevování a vyvolává zvědavost a úžas u všech, kteří se setkají s tímto neobyčejným příběhem dávného života objeveným na skromné pláži v Yorkshiru. 

Zdroje: obkec.azet.sk, www.mirror.co.uk, www.dailymail.co.uk, cs.wikipedia.org/wiki/Amoniti, www.express.co.uk