www.dailystar.co.uk, www.bbc.com, pipanews.com

Velké záhadné koule vyrobené z kovu vyvolaly v různých částech světa poměrně velký zmatek. 

V různých částech světa padají z nebe tyto velké záhadné koule

Vystrašení tak byli hlavně lidé, nikdo totiž nechápal, odkud se záhadné koule vzaly. Objevily se v jihovýchodní části peruánských And. Právě tam místní obyvatelé našli tři záhadné kulaté objekty, ležící na nedalekých polích.

Podivné objekty byly objeveny jen krátce poté, co byl ohlášen požár v peruánských městech Tingo Maria a Pucalklpa, jež jsou od sebe vzdálena přibližně 115 kilometrů. Celý internet zaplavily fotografie hořících objektů v těchto místech. 

Spekulovalo se, že objekt byl s velkou pravděpodobností meteorit. Uvedl to i Romulo Barros, šéf hasičů v brazilské obci Cruzeiro do Sul. Až později se ukázalo, že nešlo o meteorit, nýbrž o ruskou vesmírnou raketu.

Tento fakt potvrdilo i peruánské letectvo. Šlo o ruskou raketu s názvem SL-23. Nalezené koule byly pravděpodobně palivové nádrže patřící družici. „V této oblasti se skutečně nepotvrdil pád meteoritu, ale exploze částí rakety, která byla vpuštěna do atmosféry," uvedl Alejandro Fonesca z Federální univerzity v Acre v Brazílii.

Právě on naznačil, že koule byla tvořena "vesmírným odpadem". Tento pojem se používá k označení již nefunkčních objektů, za jejichž výrobou stojí člověk. Lajcky řečeno, jde o staré družice, které zůstaly ve vesmíru. Přesto není zcela jasné, zda tomu tak skutečně je. 

Vědci se přou o jejich původu

Podobná vesmírná koule se objevila také v Murcii, španělské vesnici. Koule vážila přibližně 20 kilogramů a zcela ohromila místní obyvatele. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Zhruba před dvěma lety byly podobné koule nalezeny i ve Vietnamu. Každá měřila v průměru kolem 70 centimetrů a byla popsána cyrilicí. Všechny koule pak byly objeveny zhruba 40 km od sebe. 

I v anglickém Wakefieldu se objevily záhadné objekty ve tvaru koule, které létaly nad místním polem a byly zeleného zbarvení. Mezinárodní meteorická organizace obdržela na 700 hlášení o jakési létající ohnivé kouli.

Ačkoliv se stále neví, co jsou létající záhadné koule zač, vědci předpokládají, že s největší pravděpodobností jde skutečně o pozůstalé kusy raket. Může jít o zásobníky hydrazinu, druhu kapalného paliva, jež se používá v raketách a družicích. 

Právě ty jsou konstruovány tak, aby se po dokončení své "mise", odpojily a odpadly. 

Tým z forenzní laboratoře stále zkoumá nalezené trosky. Cílem je zjistit, co jsou záhadné koule zač a odkud se vzaly. Ačkoliv úřady neprozradily žádné bližší informace, Jonathan McDowell z Harvard Smithsonian Center for Astrophysics potvrdil teorii, že by mohlo jít o úlomky nefunkčních částí vesmírných raket.