V různých částech světa padají z nebe tyto velké záhadné koule. Vědci se přou o jejich původu

Natálie Borůvková | 24. 2. 2023

Britové, Rusové, ale také Peruánci byli zděšeni, když viděli padat obří záhadné koule. Snesly se přímo z nebe a nikdo netuší, kde se vzaly. Sami vědci se přou o jejich původu. 

www.dailystar.co.uk, www.bbc.com, pipanews.com

Velké záhadné koule vyrobené z kovu vyvolaly v různých částech světa poměrně velký zmatek. 

V různých částech světa padají z nebe tyto velké záhadné koule

Vystrašení tak byli hlavně lidé, nikdo totiž nechápal, odkud se záhadné koule vzaly. Objevily se v jihovýchodní části peruánských And. Právě tam místní obyvatelé našli tři záhadné kulaté objekty, ležící na nedalekých polích.

Podivné objekty byly objeveny jen krátce poté, co byl ohlášen požár v peruánských městech Tingo Maria a Pucalklpa, jež jsou od sebe vzdálena přibližně 115 kilometrů. Celý internet zaplavily fotografie hořících objektů v těchto místech. 

Spekulovalo se, že objekt byl s velkou pravděpodobností meteorit. Uvedl to i Romulo Barros, šéf hasičů v brazilské obci Cruzeiro do Sul. Až později se ukázalo, že nešlo o meteorit, nýbrž o ruskou vesmírnou raketu.

Tento fakt potvrdilo i peruánské letectvo. Šlo o ruskou raketu s názvem SL-23. Nalezené koule byly pravděpodobně palivové nádrže patřící družici. „V této oblasti se skutečně nepotvrdil pád meteoritu, ale exploze částí rakety, která byla vpuštěna do atmosféry," uvedl Alejandro Fonesca z Federální univerzity v Acre v Brazílii.

Právě on naznačil, že koule byla tvořena "vesmírným odpadem". Tento pojem se používá k označení již nefunkčních objektů, za jejichž výrobou stojí člověk. Lajcky řečeno, jde o staré družice, které zůstaly ve vesmíru. Přesto není zcela jasné, zda tomu tak skutečně je. 

Vědci se přou o jejich původu

Podobná vesmírná koule se objevila také v Murcii, španělské vesnici. Koule vážila přibližně 20 kilogramů a zcela ohromila místní obyvatele. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Zhruba před dvěma lety byly podobné koule nalezeny i ve Vietnamu. Každá měřila v průměru kolem 70 centimetrů a byla popsána cyrilicí. Všechny koule pak byly objeveny zhruba 40 km od sebe. 

I v anglickém Wakefieldu se objevily záhadné objekty ve tvaru koule, které létaly nad místním polem a byly zeleného zbarvení. Mezinárodní meteorická organizace obdržela na 700 hlášení o jakési létající ohnivé kouli.

Vědcům léta nedala spát záhada starověkých kuliček. Teď ji rozluštili. Jsou hrozně zklamaní
Magazín

Vědcům léta nedala spát záhada starověkých kuliček. Teď ji rozluštili. Jsou hrozně zklamaní

Ačkoliv se stále neví, co jsou létající záhadné koule zač, vědci předpokládají, že s největší pravděpodobností jde skutečně o pozůstalé kusy raket. Může jít o zásobníky hydrazinu, druhu kapalného paliva, jež se používá v raketách a družicích. 

Právě ty jsou konstruovány tak, aby se po dokončení své "mise", odpojily a odpadly. 

Záhada kamene z Roseau: Zahradník vykopal 200 tisíc let starý oblázek. Může změnit historii
Magazín

Záhada kamene z Roseau: Zahradník vykopal 200 tisíc let starý oblázek. Může změnit historii

Tým z forenzní laboratoře stále zkoumá nalezené trosky. Cílem je zjistit, co jsou záhadné koule zač a odkud se vzaly. Ačkoliv úřady neprozradily žádné bližší informace, Jonathan McDowell z Harvard Smithsonian Center for Astrophysics potvrdil teorii, že by mohlo jít o úlomky nefunkčních částí vesmírných raket.

Tagy Andy Brazílie Harvardova univerzita Jonathan McDowell koule meteorit umělá družice Vietnam