Obézní kouřící batole před osmi lety pobouřilo celý svět. Dnes je Aldi ale jiný

7. červen 2019 četba na 2 minuty
Tyto fotografie šokovaly svět: Aldi Riza kouřil ve dvou letech 40 cigaret denně! Co je s ním dnes?

Tyto fotografie šokovaly svět: Aldi Riza kouřil ve dvou letech 40 cigaret denně! Co je s ním dnes?

Foto: YouTube.com

Možná si vzpomenete, že vás také šokovalo, když před osmi lety obletěla svět zpráva o batoleti závislém na cigaretách. Šlo o indonéského chlapce, který denně vykouřil 40 cigaret a kromě svého zdraví tím ruinoval i své chudé rodiče.

FOTOGALERIE

Aldi se naučil kouřit v roce a půl! Cigaretu prakticky po celý den nepouštěl z ruky. S oblibou si zapaloval jednu cigaretu od druhé.

První cigaretu Aldimu nabídl otec Mohamed, když bylo chlapci pouhých 18 měsíců. Kouřící synek mu připadal jako roztomilá rarita bavící okolí. Aldi se okamžitě naučil šlukovat a rychle se stal na nikotinu závislý. Za šest měsíců poté "vytáhl" dvě krabičky denně. Stal se místní atrakcí. Lidé se na něj jezdili dívat jako do cirkusu. V té době se záběry kouřícího dítěte také dostaly do médií, což strhlo samozřejmě velkou vlnu emocí. Aldi začal mít zdravotní problémy, a navíc jeho zálibu v cigaretách neunesl už tak tenký rodinný rozpočet.

O případ se začala zajímat i indonéská vláda, která chlapci zajistila zvláštní odvykací program. S pomocí odborníků se Aldi během pár let závislosti na nikotinu definitivně zbavil, celá kúra ale měla vedlejší efekt: chlapec cigarety nahrazoval nezdravým jídlem. V pěti letech vážil 24 kilogramů a lékaři se opět začali obávat o jeho zdravotní stav. 

"Nemohli jsme ho zastavit. Bušil hlavou do zdi a dožadoval se více jídla," vzpomíná Aldiho maminka. "Cpal se sladkostmi a denně vypil tři plechovky kondenzovaného mléka."

Aldi musel začít docházet pro změnu k dietologům, kteří mu upravili jídelníček, a pomohli mu zbavit se další závislosti. Místo cukrovinek mu naordinovali spoustu čerstvého ovoce a zeleniny, a přebytečná tělesná váha šla nakonec dolů. 

Aldimu je letos 11 let a konečně se srovnal se svými vrstevníky. Nekouří, netrpí obezitou, sportuje, a ve školním kolektivu dokonce platí za šampiona. Jeho příběh z raného dětství byl sice smutný, ale zato prospěšný: indonéská vláda si díky němu totiž uvědomila, že vychovávat by se někdy měly nejen děti, ale i jejich rodiče, a spustila osvětu ohledně zdravého životního stylu, která už proniká i do nejchudších zapadlých vesnic v zemi.