Snad každé dítě někdy zkusilo jednoduché kouzlo, ať s kartami nebo přetrhnutým provázkem. Fascinace magií však často přetrvává až do dospělosti. Kdo by neznal Davida Copperfielda, dvojici Penn & Teller nebo českého Pavla Kožíška. I tito slavní iluzionisté své triky zakládají na známých postupech. Odhalte jejich tajemství.

Levitující muž

Ve všech světových metropolích zahlédnete na ulici zamaskované postavy, které sedí na okraji chodníku. Pod sebou však žádnou židli nemají. Jejich těla se tak vznáší ve vzduchu. Jak to dělají? Nenechte se zmást. Tajemství této finty tkví v dlouhé tyči, jíž se přidržují. Ta končí sedátkem, jež zakrývá dlouhý plášť.

Na stejném principu funguje také kouzlo se vznášející se krásnou asistentkou, kterou mág položí na stůl, podepřený dvěma židlemi a uvede ji do transu. Když postupně podpěry odstraní, ležící žena pluje vzduchem jako na obláčku. Jak je to možné? Odpovědí je silný středový sloup, zamaskovaný tak, aby vypadal jako iluzionistova noha. 

Koukněte se na video:

Zdroj: Youtube

Řezání člověka na polovinu

Čtvrcení patří mezi divácky nejpopulárnější kouzla. Spočívá v tom, že pomocnice vleze do krabice. Tu pak kouzelník rozřízne napůl. Další alternativou je, že ženu přiváže na desku a spustí cirkulárku. Právě ve chvíli, kdy by měla vytrysknout krev, ale usměvavá dáma začne pohybovat končetinami. Nebezpečný trik je založen na dokonalém načasování. 

Asistentka musí být ale také velmi flexibilní. V prvním případě, kdy je uvězněna v boxu, skrčí nohy až hrudi. Jeho druhá polovina tak zůstane prázdná. Pokud mág použije ozubený kotouč, je nutné, aby zapojil ještě druhého člověka nebo použil robotické nohy. Žena se totiž musí do pasu dolů schovat v nenápadné přihrádce. 

Zmizení sochy Svobody

Je to jeden z nejznámějších triků Davida Copperfielda z roku 1983. Dvacítka svědků usazená na tribuně, společně s televizními diváky, sledovala, jak ikonická památka mizí za oponou. Když byla opět spuštěna dolů, na místě sochy zůstalo prázdno. Jak mohlo v přímém přenosu zmizet něco tak monumentálního? Odpověď tkví v odvedení pozornosti.

Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Copperfield nechal dílo ozářit dvěma kruhy světel. První se zhasnulo v době, kdy byla zvednuta opona. Druhé se naopak rozsvítilo až po jejím spuštění. Zároveň se plošina s publikem pootočila o třicet stupňů. Zatímco symbol New Yorku zůstal na místě, všichni ostatní se dívali jinam.

Zdroje: www.thedelite.com, www.magazin.aktualne.cz, www.cs.wikipedia.org