Abyste se k ní dostali, musíte překonat 460 kilometrů skrz tropickou džungli v pohoří Cóndor v Ekvádoru. Dlouho o ní věděli jen domorodci. 21. července roku 1969 se o její existenci dozvěděl také amatérský antropolog a etnograf Juan Móricz. Když do ní vstoupil, nestačil se divit. Tak rozsáhlý podzemní systém ještě nespatřil.

Badatel nejdřív sestoupil komínem o šířce 2 metrů a délce 63 metrů do obrovské síně. Z ní se vidlicovitě větvily další prostory. Nadšený objevitel popisoval, že stěny vypadaly, jako by byly vyleštěné a opracované lidskou rukou. 

Kovové knihy v jeskyni

Juan Móricz pokračoval dál do útrob jeskyně. „Pak jsem spatřil něco, nad čím mi zůstal rozum stát. V jedné z galerií ležely knihy o rozměrech 96x48 cm. Byly zhotoveny z tenkých plechů a jedna vážila snad dvacet kilo,” popsal autorovi knihy Zlato Bohů Erichu von Dänikenovi.

Na každé stránce byly vyraženy nebo vyryty podivné znaky. Badatel tvrdil, že navštívil knihovnu zmizelé starověké civilizace. Kromě ní měl objevit také zlaté zvířecí figurky, model letadla nebo nádherné malby znázorňující muže vznášejícího se nad planetou, kosmonauta ve skafandru nebo dinosaura.

Aby se jeho nález stal oficiálním, potřeboval do Cueva de los Teyos zorganizovat výpravu. Problémem ale byly finance. Rozhodl se proto, že osloví slavného astronauta Neila Armstronga a nabídne mu, aby se stal tváří expedice a přilákal tak pozornost sponzorů. První člověk na Měsíci s návštěvou tajemné jeskyně souhlasil.

Neil Armstrong v hlubinách

„Byl jsem první tam nahoře, chtěl jsem být první i tady dole,” odůvodnil své rozhodnutí v novinách El País. Expedice se zapsala do historie jako jedna z největších a nejdražších. Zúčastnilo se jí více než sto lidí, včetně britského a ekvádorského vojenského personálu. Všichni očekávali, že najdou obrovský poklad.

Zdroj: Youtube

Žádná stopa po kovové knihovně nebyla nikdy nalezena. Vědci ale objevili 400 nových odrůd rostlin a našli také více než 3000 let starý hrob neznámého muže.

www.anomalien.com, www.es.wikipedia.org, www.ngenespanol.com