Vložená destička měla urychlit rekonvalescenci po zranění. Peruánští lékaři z dob dávné historie tak možná byli velký kus před námi. 

Vědci našli v protáhlé lebce 2000 let starou kovovou destičku

Objev staré peruánské lebky byl objevem sám o sobě. Když se ale navíc zjistilo, že se uvnitř lebky nachází kus kovu, který pomohl pacientovi přežít zranění, byl to pro vědce nevídaný nález.

Lebka je důkazem, že moderní chirurgie vůbec nemusela být tak moderní, jak se původně předpokládalo. Lebka nalezená v Peru, jejíž stáří se odhaduje na 2 000 let, je totiž výsledkem vyspělé chirurgie.

Kusy podlouhlé lebky byly spojeny jakousi kovovou destičkou. Ta měla nejen pomoci k jejímu opětovnému srůstu, ale byla, jak se zdá, také předmětem pacientova přežití. 

Vědci nevěřícně kroutili hlavou. Nalezenou lebku podrobili zkoumání, aby zjistili, že známky na ní objevené skutečně dokládají, že pacient po zákroku žil. Lebka se nyní nachází v Osteologickém muzeu v Oklahomě v USA. 

Lebka údajně patřila peruánskému válečníkovi. Ten byl pravděpodobně zraněn v boji, kde utrpěl četná zranění hlavy. Aby se zvýšila jeho šance na přežití, museli tehdejší lékaři lebku spojit a tím podpořit její srůst.

Může přepsat dějiny chirurgie

V důsledku podobných zranění totiž pacient většinou umírá nebo je invalidní. Bylo třeba rychlého jednání na záchranu pacientova života. Peruánští lékaři navíc zvolili taktiku, která je běžně používaná v moderní chirurgii. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Ačkoliv se neví, jak dobrý byl následně zdravotní stav tohoto pacienta, nutno podotknout, že operace stará 2000 let možná přepíše dějiny chirurgie, jaké jsme doposud znali. Jedná se totiž o poměrně vyspělou techniku, o níž se nikdy dřív nepředpokládalo, že existovala. 

"Jedná se o peruánskou podlouhlou lebku s kovem chirurgicky implantovaným po návratu muže z bitvy, jejíž stáří se odhaduje na přibližně 2 000 let. Jedná se o jeden z nejzajímavějších a nejstarších kusů v naší sbírce," uvedl zástupce muzea, který dodal: "O této věci nemáme podrobné informace, ale víme, že člověk zákrok přežil. Soudě podle zlomené kosti v okolí místa opravy je vidět, že má stopy po hojení. To znamená, že šlo o úspěšnou operaci."

Peruánské prodloužené lebky byly v tehdejší době znakem nejen vysokého postavení na společenském žebříčku, ale také známkou prestiže, jež náležela několik málo vyvoleným.

Zdroje:

interestingengineering.com

mysteriesrunsolved.com

www.dailymail.co.uk