Tajemný objekt má v průměru 2,5 metru na šířku a dva metry na výšku. Rez a živočichové přilepení na jeho povrchu naznačují, že byl v moři minimálně několik dní. Podle odborníků je pravděpodobně vyrobený z uhlíkových vláken.

Právě tento materiál napovídá, že „neidentifikovaný plovoucí objekt“ mohl být součástí vesmírného dopravního prostředku nebo se uvolnil z komerčního letadla. Zpočátku také panovala obava, že by mohl být radioaktivní. Analýza provedená ministerstvem požární a záchranné služby ale žádné nebezpečí neodhalila.

Kovový válec

Úkolu zjistit, čeho byl kulový předmět součástí, se zhostila Australská vesmírná agentura a federální úřady. Objevily se spekulace, že by mohl pocházet z letadla MH370, které zmizelo u západního pobřeží Austrálie v roce 2014 s 239 cestujícími na palubě. Letecký expert Geoffrey Thomas ale tuto možnost vyvrátil. „Boeing 777 takovou součástku neměl.”

Pozornost se tedy obrátila k pokročilejším strojům. Konkrétně ke kosmickým nosným raketám. „Stále hledáme katalogové číslo, ale na základě tvaru a velikosti si myslíme, že by se mohlo jednat o palivový válec z indické rakety,” říká inženýrka z Australské vesmírné agentury Andrea Boyd. Podle expertky by mohl být starý až dvacet let. 

„Je běžné, že se motory prvních tří stupňů po startu uvolňují. Běžně padají do Indického oceánu,” vysvětluje. „Pravděpodobně byl unášen Leeuwinovým proudem, až se dostal na mělčinu v Západní Austrálii.”

Vesmírný odpad

Podle smlouvy OSN o vesmíru je každý, kdo vypouští rakety do kosmu, odpovědný i za jakýkoli odpad. Nicméně, tento případ ukázal, že dohoda je ignorovaná. „Organizace spoléhají na to, že Země je pokrytá ze dvou třetin vodou,” říká docent z Mezinárodního vesmírného centra Západoaustralské univerzity David Coward. „Jenže je jen otázka času, kdy trosky nespadnou do oceánu, ale někomu na hlavu.”

Zdroj: Youtube

Do té doby, než bude válec formálně identifikovaný a potvrzený jeho původ, bude uskladněný na tajném místě. Poté bude vrácený majiteli.

Zdroje: www.iflscience.com, www.abc.net.au, www.theguardian.com, www.bbc.com