Družicový snímek dokonale tvarovaného ledovce nejprve vědce zmátl. Mezi ostatními plujícími krami se jevil dost nemístně. Vypadal, jako by ho někdo vyřezal motorovou pilou. Měl obdélníkový tvar s 295 kilometry na délku a 37 kilometry na šířku.

Odborníci se rozhodli, že ho blíže prozkoumají. Tým v čele s glaciologem Janem Lieserem proto nasedl do letadla a vydal se směr Antarktida. To, co spatřil, mu vyrazilo dech. „Nikdy předtím jsem nic podobného neviděl,” řekl vědec. „Ihned mi v hlavě vyvstala otázka: Kde se to tu vzalo?”

NASA a podivná kra

Záhadu pomohly odhalit satelitní snímky. Ty ukázaly, že kra se zrodila v oblasti poblíž ledového šelfu známého jako Bawden Ice Rise. „Tuto zónu lze přirovnat k louskáčku na ořechy,” vysvětluje Lieser. Oddělila se od tříštícího se masivního ledovce A-68 o rozloze zhruba 5 800 kilometrů čtverečních.

Zdroj: Youtube

Obrovská kra o velikosti Moravskoslezského kraje se vydala do vln Atlantského oceánu v roce 2017. Jakmile se odlomila od ledového šelfu Larsen C, vyděsila celý svět. Nikdo nedokázal předpovědět, kam se vydá. Hrozilo, že narazí do ostrova Jižní Goergie a negativně ovlivní okolní ekosystém. Odborníci proto sledovali každý její „krok”. 

Roztála po čtyřech letech. „Podlehla vyšším teplotám a vlnám. Je ale obdivuhodné, že vydržela tak dlouho,” říká Adrian Luckman z univerzity ve Swansea. „Dohromady urazila více než 1400 kilometrů.” To odpovídá přibližné vzdálenosti z Prahy do britského Bristolu.  

Kra jako stůl

Glaciologové tedy odhalili, jakým způsobem podivný útvar vznikl. Jak je ale možné, že měl tak dokonalý tvar? „Máme dva typy ker. První z nich je taková, jež potopila Titanik. Je jehlanovitá a nad hladinu trčí jen její špička,” vysvětluje Kelly Brunt z University of Maryland. „Pak se objevují tzv. tabulární ledovce. Ty se od mateřského objektu oddělují stejně, jako se odlomí dlouhý nehet. Jsou tedy široké a ploché.”

Zdroj: Youtube

V důsledku rychlého procesu mají krásný geometrický tvar. Jejich hrany se ale díky erozi rychle obrušují. To, že odborníci objevili a zdokumentovali obdélníkovou kru, lze považovat za velké štěstí. 

Zdroj:

www.cs.expansion-space.com, www.livescience.com, www.denik.cz