Důkaz existence bájného Krakena

Podivné uspořádání obřích kostí nalezených v Nevadě přimělo Marka McMenamina, paleontologa z Mount Holyoke College v Massachusetts vyslovit domněnku o možné existenci obřího tvora podobnému Krakenovi.

Zkameněliny jsou kruhové ploténky obratlů, kdysi patřící shonisaurus popularis, druhu mořských plazů z doby dinosaurů zvaných ichtyosauři. Myšlenku však McMenamin vyslovil již v roce 2011 během zasedání GSA. Tehdy poprvé představil teorii, odkazující na možnou existenci Krakena.

S. popularis byl mořský plaz velikosti školního autobusu, žijící v období triasu před 250 až 200 miliony let. Kosti jednoho z těchto ichtyosaurů byly uspořádané ve zvláštním lineárním vzoru. McMenamin se spolu se svými kolegy shodl, že kosti do tohoto tvaru uspořádal obří hlavonožec, jenž si pouze hrál se svou potravou.

Ačkoliv se tato teorie zdála jako nesmyslná, moderní chobotnice jsou skutečně známé tím, že manipulují s kostmi, mušlemi a dalšími úlomky ve snaze vytvořit hloučky, chránící jejich úkryty. Podle McMenamina by tak uspořádání kostí mohlo být nejstarším důkazem inteligence hlavonožců.

McMenamin má nyní další informace, jež mají být důkazem, že tento hrůzný tvor skutečně existoval. 

Dokonce měřil 30 metrů

McMenamin tvrdí, že uspořádání kostí není náhodné, nemohlo tedy vzniknout přirozenými procesy. „Stav kostí je nejpádnějším důkazem, že jej uspořádal nějaký inteligentní tvor," uvedl McMenamin. Co však McMenamina skutečně přesvědčilo, byl druhý případ podivného vzoru kostí.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Právě ten definoval jako fosilii ichtyosaura, stejnou, jaká byla kdysi vystavena v Přírodovědném muzeu Nevadské univerzity v Las Vegas. Fosilie byla v muzeu uložena přesně tak, jak byla nalezena v terénu.

Vedle ichtyosaura byla "hromádka trosek" roztroušených kostí a stranou stála dvojitá řada obratlů ve stejném uspořádání, přesně taková, jakou objevil McMenamin a jeho kolegové.

Hrudní koš tehdejšího muzejního exempláře byl poškozený, což McMenamin přisuzoval sevření jiného obřího tvora dorůstající délky až 30 metrů. „Myslíme si, že jedním z pravděpodobných vysvětlení je útok mnohem většího predátora na icthyosaura," dodal McMenamin.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, thescienceexplorer.com, phys.org