Lámali si hlavu

Ke zkoumání nevysvětlené změny DNA u mužů přiměla vědce předchozí bádání. Ukazují, že k této změně došlo přibližně před 50 až 55 tisíci lety, jak vysvětluje jeden z autorů nového výzkumu Chris Tyler-Smith z Wellcome Trust Sanger Institute, britského výzkumného ústavu genetiky a genomiky. „… vidíme původ linií Y v Africe a masivní expanzi v Evropě a Asii před 50 000-55 000 lety, tedy těsně po době, kdy se předpokládá, že lidé migrovali z Afriky,“

Nový výzkum se netýká přímo této změny, ale prudkého nárůstu populace během pouhých pár generací před čtyřmi tisíci lety. A to především mužů, a zvláště jedné skupiny, která má jeden určitý chromozom Y. Co to „laicky“ znamená?

Co ukazují chromozomy Y

Badatelé zkoumali různé varianty a úhly chromozomů tisíce dvou set mužů z dvaceti šesti populací celého světa a analyzovali sekvenční rozdíly chromozomů Y. Z nich pak sestavili genetický strom neboli rodokmen, chcete-li. Byl značně rozvětvený. K nejstaršímu větvení došlo před 190 tisíci lety. Ukázalo se ale, že vykazuje jednu příbuzenskou linii. Chromozomy Y se dědí v mužské linii, a tak všechny vedou k jednomu „otci“.

Vědci předpokládají, že tento dávný předek poloviny evropských mužů byl jedním z prvních panovníků Evropy. Neví se, kdo to byl a kde žil. Jisté ale je, že zplodil několik zdatných synů. Ti se, řekněme obrazně, vydali na zkušenou do různých koutů Evropy a přičinil se doslova o explozi rozmnožování. „Genetika nám nedokáže říci, proč se to stalo, ale víme, že malý počet elitních samců ovládal reprodukci a dominoval populaci,“ vysvětlil pro tisk závěry zkoumání Tyler-Smith.

Zdroje: www.messagetoeagle.com, www.atlasobscura.com, www.dailymail.co.uk