Tajemství Alžběty II. prozrazeno: Proč všude cestuje s pytlíkem krve?

Kafe Redakce | 15. 8. 2019
Královna Alžběta II. dbá o své zdraví.
Královna procestovala téměř celý svět.
Královna procestovala téměř celý svět.

Královská rodina je nekonečnou přehlídkou podivných tradic a zvyklostí. Královna Alžběta II. a její syn princ Charles nikdy nikam neodjedou bez jedné maličkosti.

Vlastní krví

Kdyby princ Philip a postupně mu neubývalo povinností, nejspíš by na cesty vozil pytlík krve i on. Vlastní krve.

Právě s tou cestuje po světě královna, stejně jako její syn princ Charles. Prazvláštního zvyku jsou zatím ušetřena jen královnina vnoučata – princové Harry a William. Jakmile se ale starší syn princezny Diany dostane k trůnu, i on bude muset pár kapek své krve odevzdat. A později i princ George, který nedávno oslavil šesté narozeniny a role krále mu dýchá na záda.

Zdraví až na prvním místě

Cestování s krví absolvují nejvýše postavení členové královské rodiny na popud lékařů. Vše se děje pro případ náhlých zdravotních komplikací, které by vyžadovaly hospitalizaci. V případě nouze, kdy by byla třeba krev, nemusí monarchové procházet složitým procesem hledání dárců nebo dovozu krevní preparátů. Vozí si totiž své vlastní.

Tento zvyk nesouvisí pouze s věkem. I když královna Alžběta II. i její manžel už sahají po "stovce" a občas obzvlášť prince Philipa trápí zdraví a vynechá některé společenské akce, na svůj věk jsou oba stále velmi aktivní. Královna matka se sice dožila 101 let a tuhý kořínek předala i své dceři, jistota je ale jistota.

Připraveni na vše

Nejen v rámci Commonwealthu, ale i celého světa procestovala královna mnoho zemí a setkala se se spoustou lidí. V zemích, kde se ani místním nedostává dostatečné lékařské péče, musí být o její bezpečnost a zdraví postaráno s o to větší pečlivostí. I malé pochybení by mohlo rozpoutat nepříjemné reakce a pnutí.