Alžbeta I. vstoupila do historie jako královna „zlatého věku”. Ten charakterizuje nejen rozkvět poezie, hudby, literatury a divadla, ale také expanze do zahraničí. Zároveň nastala doba, kdy v zemi konečně panoval mír a neválčilo se.

Poslední dědička tudorovské krve si však velmi dobře uvědomovala, že i přestože je silnou vládkyní, nesmí usnout na vavřínech. Jedním ze způsobů, jak dát svým odpůrcům a veřejnosti najevo, že má vše pod kontrolou, byly obrazy. Ty fungovaly stejným způsobem jako dnešní propagační plakáty nebo billboardy.

Tajemný portrét

Mezi nejslavnější portrét, jenž měl ovlivnit myšlení současníků a zároveň upozornit na události, jimiž se Alžbeta zapsala do historie, je The Armada Portrait of Elizabeth I. of England z roku 1588. Jedná se o alegorické dílo, na němž je královna v životní velikosti, symbolizující naděje a touhy národa.

Zdroj: Youtube

Panovnice sedí v křesle oblečená do honosného černo-bílého oděvu, jehož tvar je podobný brnění. Zvolená barva a látka upozorňuje na její bohatství. Perly mají symbolizovat čistotu a cudnost, jež však kontrastují s vyřezanou mořskou pannou hrdě ukazující ňadra. Ta podle historiků umění Andrewa a Catherine Belseyových představuje ženské úskoky lákající námořníky k jejich zkáze nebo popravenou Marii Stuartovnu. Okruží kolem krku Alžběty zase nápadně připomíná svatozář, známou z náboženské malby.

Ruka šlechtičny spočívá na zeměkouli. Prsty, ležící na Americe, odkazují na sen o založení kolonie v Novém světě. Na poličce za ní je umístěna koruna. „Nápadná je zároveň geometrie obrazu s opakujícími se vzory kruhů a oblouků. Ty kontrastují s rovnými liniemi, vyskytující se za královnou," říkají vědci.

Armada

Levé pozadí zobrazuje anglické lodě mířící ke španělské flotile. Vpravo již nepřátelská plavidla unáší rozbouřené moře. Tyto výjevy připomínají porážku španělské armády v roce 1588, jejímž cílem bylo Alžbětu svrhnout. Díky perspektivě divákovi připadá, že královna se k bouři obrací zády, zatímco sluneční světlo svítí směrem, kam směřuje její pohled.

Zdroj: Youtube

Dohromady existují tři verze tohoto obrazu. Odborníci z National Portrait Gallery se domnívají, že všechny byly vytvořeny v samostatných dílnách. Jejich autoři jsou neznámí.

Zdroje: www.historyhit.com, www.en.wikipedia.org