V cestě starověkou egyptskou historií vědci oživili podobu královny Tiye, královské manželky faraona Amenhotepa III. a babičky legendárního Tutanchamona. Posloužila k tomu známá mumie, jíž známe pod názvem „Starší dáma“. Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Záhadná bradavice na čele

S odstupem času se při rekonstrukci objevil překvapivý detail - malá plochá bradavice na čele královny Tiye. Nenápadný výrůstek, objevený při pečlivém zkoumání mumie známé jako Starší dáma (KV35EL), dodává příběhu této mocné královny jedinečný nádech. Odbornice na mumie Mercedes Gonzálezová na tento zvláštní útvar narazila při návštěvě Káhirského muzea a popsala jej jako potenciální plochou bradavici neboli verruca plana.

Odhalení Tiyeina odkazu

Královna Tiye, žena s nebývalým vlivem během 38leté vlády Amenhotepa III., ožívá díky této složité rekonstrukci. Byla uctívána svým manželem Amenhotepem III., který ji nazýval "půvabnou dámou, sladkou ve své lásce", a zanechala nesmazatelnou stopu v egyptských dějinách. Objev potenciální ploché bradavice na jejím čele je sice neobvyklý, ale přidává další vrstvu k záhadě obklopující tuto ikonickou postavu.

Výrůstek mezi očima královny Tiye vzbuzuje četné dohady a konspirace, ale názory odborníků na jeho povahu se různí. Doktor Frank Rühli, vedoucí projektu Swiss Mummy Project, se domnívá, že by mohlo jít o plochou bradavici nebo dokonce o čistý fibrom, a vyzývá k další analýze pomocí histologie a testů DNA. Převládá však opatrnost, profesor Salima Ikram z Americké univerzity v Káhiře naznačuje, že bez komplexnějšího výzkumu zůstává růst - a dokonce i identita mumie - sporný.

Tiyein pompézní vstup na sociální sítě

Překvapivý obrat přineslo video, které si představuje tvář královny Tiye a vzalo útokem sociální média. Uživatelé žasli nad přesností rekonstrukce a vyjadřovali obdiv ke kráse této staroegyptské královny. Vlasy královny Tiye s jejími bujnými, dobře zachovalými kudrnatými kadeřemi se dokonce staly mementem během Zlaté přehlídky a znovu vzbudily zájem o staroegyptskou péči o vlasy. Podívejte se zde:

Zdroj: Youtube

Odkaz královny

Královna Tiye, objevená v roce 1898 v hrobce Amenhotepa II., nepřestává fascinovat svět. Jako jedna z 22 královských mumií přenesených v královském průvodu žije její odkaz dál. Ať už jde o nečekanou bradavici na čele nebo podmanivý půvab její rekonstruované tváře, příběh královny Tiye překračuje hranice času a vybízí nás, abychom se ponořili hlouběji do tajemství starého Egypta.

Zdroje: www.thearchaeologist.org, www.nbcnews.com, www.egypttoday.com, isac.uchicago.edu