Hygiena na dvoře královny Viktorie:Jsem líná na to, abych se myla, řekla příteli

Nataša Slánská | 10. 2. 2020
Královna Viktorie
Královna Viktorie
Královna Viktorie v 80 letech

Ačkoli se hygiena v průběhu 19. století v Evropě zlepšovala a lidé postupně zařadili koupel mezi pravidelné návyky, britská královna Viktorie si na tělesnou očistu nijak nepotrpěla. Když ji lord Melbourne upozornil, že by si měla častěji měnit oblečení, odbyla ho slovy, že je na to "příliš líná".

Otce Viktorie nikdy nepoznala, zemřel, když jí byl jeden rok. Kvůli striktní výchově své matky a jejího tajemníka Johna Conroye neprožila radostné dětství, neustále byla pod kontrolou dospělých a nikdy si nemohla hrát ani o samotě, natož s vrstevníky. Ačkoli byla jediným vnoučetem krále Jiřího III., v nástupnické linii před ní stáli tři strýcové, starší bratři jejího otce. Nikdo nečekal, že všichni tři předčasně skonají a nezanechají žádné potomky.

Když jednoho rána přišli státní úředníci 18leté Viktorii oznámit, že zemřel její poslední strýc, a ona se tímto stává královnou Británie, komorná s sebou nesla i vonné soli pro případ, že mladá dívka omdlí. Viktorie však zprávu přijala se stoickým klidem a záhy se zodpovědně ujala povinností.

Konečně se mohla osvobodit od okovů své matky a nesnesitelného Conroye. Aspoň pro začátek ale potřebovala rádce, a obratem ho nalezla v ministerském předsedovi, lordu Melbournovi.

Lord Melbourne se stal královniným důvěrníkem a Viktoria o něm říkala, že ho "miluje jako otce". Byli si tak blízcí, že si Melbourne mohl dovolit mluvit i do jejích intimních záležitostí. Když několik dnů před svatbou propadala stresu a strachu z přijetí muže, uklidňoval ji: "Úzkost Vašeho Veličenstva je zcela normální. Pamatujte, sňatek muže a ženy je přirozená záležitost; jediné, co je neobvyklé, je vaše povolání královny."

Melbourne Viktorii taktně vysvětloval, jak se má ve své funkci chovat. Podle historičky Kathryn Hughesové ji rovněž nabádal ke střídmosti v jídle a pití alkoholu, což se ale míjelo účinkem. Viktorie se ve svých neřestech omezovat nehodlala. Stejně tak nechtěla vyslyšet Melbournovu radu, aby se častěji koupala a měnila si oblečení. Melbourne se jako jediný odvážil upozornit královnu na její tělesný odér, který si zřejmě sama neuvědomovala.

V dnešní době, kdy dámy z britské královské rodiny sotva obléknou stejnou róbu dvakrát, by člověk ani nevěřil, že Viktorie chodila v jedněch šatech klidně celý týden. Svlékání a oblékání tehdejších bohatých suknic a sešněrovaných korzetů však bylo skutečně časově náročné, a královnina výmluva na "lenost" se tudíž dá vyložit jako opodstatněná.

Od předčasné smrti svého manžela Alberta v roce 1861 už Viktorie neoblékla jinou barvu než černou a stáhla se z veškerého veřejného dění. Traduje se, že Albert zemřel na břišní tyfus v důsledku nedostatečných hygienických podmínek na hradě Windsoru. Historikové ale tuto verzi zpochybňují - královnin choť si totiž začal stěžovat na bolesti břicha už dva roky před smrtí. Za jeho skonem proto mohla stát například Crohnova nemoc nebo rakovina.

Tagy Evropa Jiří III. John Conroy Melbourne William Lamb Windsor