Královnina láska k jídlu jí přinesla několik nepříjemných zdravotních problémů. A vlastně nejen jí. Její okolí sice nemělo problémy se zdravím, ale spíše s přípravou jídla pro Viktorii a zejména jejích bohatých banketů. Běžné jídlo mělo na královnině stole i šest chodů.

Na dokument se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Kontrola jídla – jediná kontrola, kterou měla

Královna Viktorie údajně z jídla prožívala vzrušení a byla to její celoživotní láska. A ta začala už v dětství. Její matka ji totiž držela v izolaci v Kensingtonském paláci, kde jako ostříž dohlížela i nad jejími stravovacími návyky. Byla okřikována, aby nehltala, nebyla nenasytná, nemíchala sůl do omáčky. Neustálá kontrola ve Viktorii zanechala pocit, že až bude jednou „velká“, bude si jíst, jak chce a co chce. Její vlastní chuť k jídlu bylo to jediné, co mohla Viktorie kontrolovat.

Diety a další přežírání

I když v pubertě Viktorie několikrát držela dietu, nikdy se jí nepodařilo dosáhnout toho, čeho chtěla. Zhruba na rok se vzdala obědů, občas vynechávala i večeři. A právě to se jí líbilo – mohla si říct, kdy bude a nebude jíst.

V dospělosti, ač jí nikdo nemohl okřikovat nebo diktovat, jak se chovat, si její okolí nemohlo nevšimnout některých jejích zarážejících stravovacích návyků. Její mentor lord Melbourne jí třeba vyčítal, že se přejídá a pije příliš mnoho piva, některé další detaily byly zachyceny ve Viktoriině korespondenci s jejím strýcem Leopoldem, belgickým králem.

Skutečně hltala

Právě hltání jí bylo v dětství zakazováno, ale i později byla Viktorie pověstná tím, že dokázala sníst sedm nebo osm chodů za půl hodiny. A pak klidně po pár hodinách zase.  

O tom, co měla nejraději, se toho moc neví, protože je možné, že její deníky byly později upraveny tak, aby o jejím obžerství neinformovaly. Jídlo byl pro ni spíše způsob, jak objevovat svět. I když poněkud nechutnou cestou.

Strach o ni měl i její manžel Albert. Když se za něj provdala, byla dvacetiletá Viktorie něco jako pařmenka. Ponocovala do 5 do rána, opíjela se a zůstávala v posteli až do pozdních ranních hodin. Princ Albert její vášeň nesdílel, a dokonce kontroloval její stravování. Během 21 let trvajícího manželství si Viktorie udržovala velmi štíhlou postavu, ale po Albertově smrti se vrátila ke své první lásce.

Neuvěřitelně rychle přibrala, a to právě i vinou jejích nechutných stravovacích návyků - sladkostem, pití alkoholu, čokoládě, ale i způsobům, kdy a jak jedla. Byla schopna spořádat neuvěřitelné množství jídla na posezení.

Ač je popisována jako tlustá, podle moderních měřítek měla k nadváze daleko. V 19. století byla velká část populace podvyživená, takže faktem je, že Viktorie nevypadala nebezpečně hubeně. Měla i zažívací problémy, nejméně jednou trpěla dnou, mívala zácpu a hrozné zažívací potíže. Lidé jí doporučovali, aby ze svého jídelníčku vyřadila určité potraviny, ale ona je ignorovala. Stejně jako své služebné, které se musely pro uspokojení jejího apetitu velmi otáčet.

Na některé Viktoriiny jídelní zvyky se podívejte zde:  

Zdroj: Youtube

Zdroje: www.historyextra.com, soyummy.com, www.theguardian.com