www.express.co.uk, www.history.com

V mládí byla Viktorie známá jako svéhlavá a impulzivní žena s prudkou povahou, navíc byla velice atraktivní, až krásná. Po sňatku s princem Albertem v roce 1840 se však začala mírnit a na veřejnosti vystupovala zdrženlivěji, začala se navíc měnit i fyzicky.

Začala se intenzivně věnovat svému manželovi a dětem a rodinný život se pro ni stal hlavní náplní. Po Albertově smrti v roce 1861 Viktorie prožila dlouhé období smutku a na několik let se stáhla z veřejného života. Nakonec se však ze smutku vymanila a vrátila se ke svým veřejným povinnostem, i když po zbytek života nosila na znamení úcty k zesnulému manželovi černou barvu. Byla však samotářská a spoléhala se především na své poradce a důvěrníky.

Na její fyzickou proměnu se podívejte na videu zde:

Zdroj: Youtube

Jak je vidět, velmi utrpěla i její tvář. Ač měla vždy kypré tvary, ve 24 letech byla její tvář krásná a štíhlá. Zejména v 60. a 70. letech se pak výrazně proměnila a její tvář se zakulatila. V 70. letech pak byla skutečně jako balón. V roce 1882 skončila kvůli revmatismu dokonce na vozíku.

Fyzická proměna

Královna Viktorie byla hanlivě přezdívána jako Císařovna královského obžerství. Během svého života prodělala několik tělesných změn. Jako mladá žena byla známá svou drobnou postavou a jemnými rysy, které byly v té době považovány za módní. S přibývajícím věkem však začala přibírat na váze a získávala velmi korpulentní vzhled. Na tom se podepsaly i její těhotenství a porody. Porodila devět dětí, což pro její tělo představovalo značnou zátěž. Těhotenství způsobila, že přibrala na váze, a její zdraví utrpělo i několika těžkými porody.

V pozdějším věku se Viktoriino zdraví nadále zhoršovalo a byla stále křehčí a nepohyblivější. Trpěla revmatismem, který způsoboval, že její klouby byly ztuhlé a bolestivé, což jí ztěžovalo chůzi. V posledních letech života také trpěla šedým zákalem a téměř oslepla.

Před smrtí 120 cm v pase!

Kdyby se její život dal nazvat jako pohádka, pak by asi název zněl: Jak se z nejslavnější britské panovnice s vosím pasem stala dvousetkilová nevěsta. Fyzickými proměnami královny Viktorie se ve své knize věnuje historička jídla Annie Grayová. Knihu The Greedy Queen (Nenasytná královna).

Viktorie se již narodila "buclatá jako koroptev". Její dětská strava zahrnovala zejména chleba a mléko a další mdlá jídla, proto není divu, že před smrtí, ve svých 81 letech, měla v pase neskutečných 120 centimetrů! K těm se postupně projedla, protože když už v osmnácti letech nastoupila na trůn, dala si za úkol "jíst jako královna". Ještě ve svých 70 letech jedla jídla o šesti chodech. Milovala lahůdky jako jehněčí kotlety, filet z kambaly, želé a zmrzlinu. To se na její postavě samozřejmě podepsalo.

Mám hlad celý den!

V mládí byla posedlá svou váhou. Když se ptala svého přítele, ministerského předsedy lorda Melbournea, zda nevypadá tlustě, poradil jí, aby jedla, jen když má hlad. Ona odpověděla: „Ale já mám hlad celý den." I když na svou svatbu zhubla a váhu si udržela, zlomovým momentem byla již zmíněná smrt jejího manžela.

Přejídala se a k tomu trpěla chronickými zažívacími potížemi a poté i syndromem dráždivého tračníku, který způsoboval plynatost. Přejídat se ale nepřestala a byla pověstná tím, že snědla všechno, co bylo na stole, a to od A do Z. I proto byla vyhlášená organizací opulentních hostin. Jen v roce 1841 usedlo ke královskému stolu 113 000 lidí, jak uvádí kniha Annie Grayové. Jen v říjnu 1842 se v Buckinghamském paláci spotřebovalo až 90 bochníků chleba denně, 36 liber másla denně a více než 800 liber sýra Cheshire v tomto měsíci. Viktorie jídlo prostě milovala a dopřávala si ho jako královna.

Vždy oděna v černém na znamení smutku, který nikdy nepřebolel, spořádala vše a kynula doslova před očima. Dopřávala si vybrané pochoutky, milovala sladké a vždy chtěla vyzkoušet něco nového, jedla skutečně nezřízeně. Zejména poté, co se stala v roce 1877 indickou císařovnou, jedla vždycky něco nového. Ochutnala dropa, pštrosí vejce i želvu a milovala kari a ostrá jídla.

Doslova „velká“ panovnice

Ač tedy útlá v mládí, projedla se až ke 120 cm v pase, jak dokazuje i její spodní prádlo a impozantní velikost noční košile, které byly v roce 2009 vydraženy.

Celkově byl život královny Viktorie poznamenán významnými osobními i veřejnými změnami, když se vyrovnávala s problémy své vlády a ztrátou milovaného manžela.

Navzdory těmto fyzickým problémům zůstala Viktorie po celou dobu své vlády mocnou a vlivnou osobností. Její dlouhověkost a odolnost tváří v tvář zhoršujícímu se zdraví mnozí obdivovali a až do své smrti v roce 1901 zůstala významnou silou v britské politice a společnosti. Zanechala po sobě trvalý odkaz jako jedna z nejvýznamnějších panovnic moderní doby.