Královna z Wari

Asi před 1200 lety byla v Peru uložena k věčnému odpočinku bohatá, nejméně šedesátiletá šlechtična a královna, bohatě vybavená šperky, baňkami a tkalcovskými nástroji ze zlata.

Nyní, více než pět let poté, co byla její hrobka nalezena nedotčená u pobřežního města Huarmey, vědci zrekonstruovali, jak mohla vypadat. Na první pohled tak vypadá vrásčitá tvář tmavovlasé ženy s kulatými zlatými náušnicemi neuvěřitelně reálně. Nenechte se však zmást. Jde pouze o rekonstrukci vytvořenou z modelovací hlíny podle lebky královny kmene Wari. Ta žila před 1 200 lety na území dnešního Peru.

Obří zlatý poklad

V roce 2012 Milosz Giersz a peruánský archeolog Roberto Pimentel Nita objevili hrobku El Castillo de Huarmey. Na tomto místě na svahu se kdysi nacházel rozsáhlý chrámový komplex kultury Wari, která v regionu dominovala několik století před slavnějšími Inky. Hrobka - kterou lupiči zázrakem přehlédli - obsahovala ostatky 58 šlechtičen, včetně čtyř královen nebo princezen.

"Jedná se o jeden z nejdůležitějších objevů posledních let," řekla Cecilia Pardo Grau, kurátorka předkolumbovského umění v Muzeu umění v Limě.

Jedna z těchto žen, přezdívaná Huarmeyská královna, byla pohřbena ve zvláštní nádheře. Její tělo bylo nalezeno ve vlastní soukromé komoře a bylo obklopeno šperky a dalšími luxusními předměty, včetně zlatých náušnic, měděné obřadní sekery a stříbrného poháru.

Gireszův tým kostru pečlivě prozkoumal a zjistil, že stejně jako mnoho jiných šlechtičen z této lokality trávila královna Huarmey většinu času vsedě, ačkoli hojně používala horní část těla - kostra byla vizitkou života stráveného tkaním.

Její odborné znalosti pravděpodobně vysvětlují její elitní postavení. Mezi Wari a dalšími tehdejšími andskými kulturami byly textilie považovány za cennější než zlato nebo stříbro, což odráželo obrovskou časovou náročnost jejich výroby. Starověké textilie nalezené na jiných místech v Peru tak mohly být tkané dvě až tři generace.

Právě tato královna byla pohřbena s tkalcovskými nástroji vyrobenými z drahého zlata. Kromě toho jí chyběly některé zuby. Odborníci to přisuzují častému pití chichy. Sladkého alkoholického nápoje na bázi kukuřice, který směla pít pouze elita kmene Wari.

Pozoruhodná rekonstrukce tváře

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Královna z Wari však není prvním pokusem vědců zrekonstruovat tvář jihoamerické předkolumbovské elity. Nedávno archeologové vzkřísili dámu z Cao, mladou aristokratku, která žila před 1 600 lety ve starověké peruánské kultuře Moche.

Na rozdíl od této rekonstrukce - která byla provedena téměř výhradně pomocí počítačů - použili vědci u královny z Wari více manuální přístup. Jako základ použili 3D vytištěný model lebky šlechtičny a ručně tak obnovili rysy jejího obličeje.

Zdroje:

www.livescience.com

astignews.com

science-atlas.com