25. prosince 2021 odstartoval vesmírný teleskop NASA, teleskop Jamese Webba. Jedná se o největší a nejvýkonnější vesmírný dalekohled, jaký byl kdy vypuštěn. Stal se tak nástupcem slavného Hubbleova teleskopu a jeho cílem je studovat nejstarší hvězdy a nahlédnout do minulosti vesmíru tak hluboko jako nikdy předtím.

V současné době se Webbův teleskop nachází na svém pozorovacím místě, v Lagrangeově bodě 2 (L2), vzdáleném téměř 1,6 milionu km.

Projekt CEERS

Kolosální mozaika snímků z vesmírného dalekohledu NASA James Webb Space Telescope byla zveřejněna vědci. Mozaika je vytvořena ze 690 jednotlivých snímků pořízených kamerou NIRCam (Near Infrared Camera) teleskopu. Vidíme tak vzdálené galaxie, červenou Maisie's galaxy (Maisie je dcerou vedoucího projektu Stevena Finkelsteina), oblouk menších galaxií, vzájemně se ovlivňující spirální galaxie, supernovu a další seskupení červených galaxií.

Například snímek Epocha 1 ukazuje vzdálené galaxie, jejichž světlo se během své cesty časem a prostorem posunulo z viditelného do infračerveného světla. Zároveň Webb zachycuje řadu zajímavostí, které nepochybně inspirují k dalšímu studiu. Epocha 1 pokrývá méně než polovinu celkové oblasti projektu CEERS (Cosmic Evolution Early Release Science Survey) na obloze. Jak vědci průzkumu CEERS uvádějí, "již nyní snímky vedly k novým objevům a nečekanému, ale nikoli nevítanému množství dosud nikdy nespatřených galaxií," napsala členka týmu CEERS Rebecca Larsonová, astrofyzička a spolupracovnice Národní vědecké nadace. Spolupráce je podle ní stále ještě méně než v polovině svého kompletního průzkumu, který má za cíl vyzkoušet provádění extragalaktických průzkumů i v době, kdy JWST provádí jiná pozorování.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Nejnovější Webbovy objevy

Mezi nejnovější objevy Webbova teleskopu patří Maisie's galaxy – objekt s červeným posuvem, který je možná jednou z nejranějších galaxií, jež kdy byly pozorovány. Tento objekt se objevil necelých 400 milionů let po velkém třesku.

Rovněž byly zveřejněny nové neuvěřitelné snímky Jupiteru a jeho polárních září (https://www.space.com/james-webb-space-telescope-jupiter-aurora-images), které vytvořila občanská vědkyně Judy Schmidtová na základě dat z Webbova teleskopu. Právě exoplanety budou patřit k průkopnickým výzkumům Webbova vesmírného teleskopu.

Vědci doufají, že teleskop vrhne světlo na horké atmosféry exoplanet Jupiteru s roztaveným deštěm, které z výšky vrhají vypařené horniny nebo krystaly.

Zdroje:

www.space.com/james-webb-space-telescope-largest-image, https://www.space.com/news/live/james-webb-space-telescope-updates, www.space.com/21925-james-webb-space-telescope-jwst.html, www.space.com/james-webb-space-telescope-engineering-marvels, https://www.space.com/15892-hubble-space-telescope.html