Ideál krásy v rokoku: Tehdejší ženy by se nám nelíbily, navíc byly špinavé

Lenka Samuely | 31. 5. 2022

Ideál ženské krásy se neustále mění. Ruku v ruce jde s uměním a kulturou. V rokoku tomu nebylo jinak. Tento umělecký sloh se vyvinul z baroka. Na vrcholu byl přibližně od roku 1720 až zhruba do 80. let 18. století. V těchto letech byly trendy ženy s útlým pasem a dmoucími ňadry.

Baroko je známé svou zaujatostí oblými tvary. Za krásnou byla považována nejlépe obézní dáma s dvojitou bradou. Rokoko je v otázce ženského půvabu mírnější a vytříbenější. Důraz je stále kladen na ženské křivky. Robustní postava ale ustupuje ženám s útlým pasem.

Velmi oblíbená byla dětská tvář s buclatými líčky, mírně nadzvednutým nosem a plnými, nejlépe lehce našpulenými rty. Oči měly být velké, modré nebo temně oříškové. Zlatavé opálení bylo nežádoucí. Trendy byla světlá kůže s narůžovělým nádechem.

Krásná žena v rokoku

Bezchybná jemná tvář byla základem. Líčidly se ženy snažily zakrýt pihy, pupínky, bradavice nebo jizvy. Mezi základní vybavení patřil bílý pudr vyráběný z obilné či rýžové mouky. Bílá barva symbolizovala čistotu, nevinnost a skromnost. S ní kontrastovala tmavá tuš na řasy, tužka na obočí, rtěnka a zdravíčko na tváře.

Co jedla Marie Terezie: Z jejího jídelníčku by dnešní dietologové šíleli
Magazín

Co jedla Marie Terezie: Z jejího jídelníčku by dnešní dietologové šíleli

Mezi hlavní celebrity rokoka patřila Madame de Pompadour. Milenka francouzského krále Ludvíka XV. byla módní ikonou. Vše, co si vzala na sebe bylo do několika týdnů hitem. Jelikož měřila jen 150 centimetrů, milovala podpatky a výrazné paruky. Právě na ty byl v období rokoka kladen velký důraz.

Zdroj: Youtube

Paruky se vyráběly z lidských vlasů a koňských žíní. Zpevňovaly se pomádami a moukou. Někdy se používaly pouze příčesky, jež se k pravým vlasům připevňovaly drátem. Dámy francouzského dvora mezi sebou soupeřily, která bude mít na hlavě originálnější doplněk. V parukách se nosily živé květiny s vázami, ovoce, zelenina, vycpaní ptáčci, peří, ale také například modely lodí.

Šaty v období rokoka

Rokoková móda byla založena na extravaganci, eleganci, rafinovanosti a zdobnosti. Šaty se pyšnily množstvím volánů, mašlí a krajek. Pas si ženy zužovaly korzetem, sukně se vyztužovaly dřevěnými, kovovými nebo kostěnými obručemi. Výrazným prvkem byl také hluboký výstřih, který se během dne zakrýval kapesníčkem. Oblíbené byly křiklavější barvy a květinové vzory.

Otřesná hygiena ve Versailles: Z nezvládnutých výkalů onemocněl i Ludvík XIV.
Magazín

Otřesná hygiena ve Versailles: Z nezvládnutých výkalů onemocněl i Ludvík XIV.

Zdobnost rokoka silně kontrastovala s životním stylem šlechty, jež se koupala jen velmi zřídka. Na zámku Versailles tak byly nepředstavitelně otřesné hygienické podmínky. Běžně byly rozšířené vši, blechy a jiní paraziti. Zápach nemytého těla překrývaly silné parfémy. Výjimkou nebyly zkažené zuby a ekzematická pokožka.

Zdroj:

www.historyofeuropeanfashion.com, www.dama.cz, www.cs.wikipedia.org

Tagy Ludvík XV. Madame de Pompadour Rokoko Versailles