Na Sibiři se tvoří záhadné obří krátery. Vydávají zvuky a světélkují. Děsí obyvatele i vědce

Lenka Bělská | 25. 2. 2023

Místní si myslí, že jsou vstupem do pekla, vědci je považují za brány do minulosti. To jsou masivní krátery, které lze najít na poloostrově Jamal na Sibiři. Dlouho nebylo jisté, jak vznikají. Nové studie ale odhalily, že za obrovské sesuvy půdy může globální oteplování.

www.discovermagazine.com, www.siberiantimes.com, www.storymaps.arcgis.com

Poprvé byly spatřeny v roce 2013 a vyděsily celý svět. Tak hlubokou a širokou díru do země nikdo nikdy ještě neviděl. Odborníci byli zmatení. Objevilo se hned několik teorií, co nebo kdo může stát za jejich vznikem, včetně zásahu meteoritem nebo UFO. 

Vědci našli na dně oceánu silnici ze žlutých cihel. Může vést k městu ztracené supercivilizace
Magazín

Vědci našli na dně oceánu silnici ze žlutých cihel. Může vést k městu ztracené supercivilizace

Domorodci totiž popisují, že se z hlubin kráterů ozývá strašidelný hukot a vylétávají z nich podivná světýlka. Vědci z respektovaného Trofimuckého institutu ropné geologie a geofyziky ale trvají na tom, že nejsou dílem ďábla ani mimozemšťanů. Vytvořil je metan, který se hromadí v izolovaných kapsách napříč tundrou.

Krátery na Sibiři

Za normálních okolností by byl plyn uvězněn v ledu. Kvůli stoupajícím teplotám ale permafrost taje, což způsobuje, že se metanová bublina vzdouvá nad povrch a vytváří tak pahorky. Když je tlak na půdu neúnosný, nastane masivní exploze, po níž zbyde jen hluboká díra.

Zdroj: Youtube

Výzkumníci si však stále nejsou jistí, odkud plyn pochází. Někteří tvrdí, že ze zbytků solných ložisek, které v oblasti zanechalo pravěké moře. Jiní předpokládají, že metan uvolňují rozkládající se rostliny a zvířata uvězněná tisíce let ve věčně zmrzlé hornině, jež ale v důsledku změny klimatu taje. Této hypotéze nahrává fakt, že většina kráterů byla objevena po neobvykle teplých létech.

Tyto záhadné znaky jsou staré 6000 let a vědci je neumí rozluštit. Co známého vám připomínají?
Magazín

Tyto záhadné znaky jsou staré 6000 let a vědci je neumí rozluštit. Co známého vám připomínají?

Analýza dat ze satelitů nashromážděných mezi lety 1984 a 2017 navíc naznačuje, že Arktida se otepluje dvakrát rychleji než kterékoliv jiné místo na světě. Zvýšení teplot již změnilo vzhled 5 % krajiny poloostrova Jamal a Gydan. 

Nebezpečné tání

Tyto drastické změny mohou být nebezpečné. „Krátery ohrožují infrastrukturu, plynové vrty a plynovody,” upozorňuje Greg Fiske, geograf z Woodwell Climate Research Center. „Uvolněný plyn se navíc hromadí v atmosféře a podporuje oteplování. Další hrozbou je možné opětovné objevení potenciálně škodlivých virů a bakterií, které byly po tisíce let uzavřeny v permafrostu.

Zdroj: Youtube

Tyto důvody vedly výzkumníky k vytvoření algoritmu, jenž dokáže na základě satelitních dat odhalit již formující se plynové pahorky. V kombinaci s terénním průzkumem jich našli více než 7000.

Tagy Jamal půda Sibiř