Vkus lidí byl tehdy upjatý, a rodiče dávali svým potomkům klasická jména z českého kalendáře té doby. V minulém století se nosila především jednoduchost a tradice.

20. léta 

Ve dvacátých letech bylo považováno za jedno z nejatraktivnějších ženských jmen jméno Marie. Bylo oblíbené zejména díky své ohebnosti. Doma se užívaly podoby Maruška, Mařenka, Marjánka nebo Máňa. Dalším oblíbeným jménem byla Anna a Božena.

U chlapců jednoznačně bodoval Jan. Biblické jméno si udrželo přední příčky až do současnosti, a proto má mnoho lidí svého Honzíka nebo Jendu. Velké oblibě se těšila také jména Josef a František. Pepíčky a Fanoušky se tehdy města i vesnice jen hemžili.

30.léta

V letech 1931 až 1938 se na výslunní dostala dívčí a ženská jména Jiřina, Jarmila a Helena. Všechna tato jména jsou důstojná a zosobňují jistou svěží energii a ženskost. Ohledně mužských jmen byl v módě Rudolf a Oldřich, což jsou jména spojovaná se silou matky přírody.

80. a 90. léta

Po revoluci se vkus lidí úplně změnil. Velmi oblíbená byla Tereza, Martina a Veronika. Pomalu se ale začal projevovat vliv zahraničních jmen, a tak se začala objevovat dívčí jména Charlotta, Emma, nebo Ella. Rodiče inspirovali zahraniční autoři knih i oblíbené americké filmy.

U kluků se vedle pěkných tradičních jmen, jako je Tomáš, Jakub nebo Filip, začala objevovat stará česká jména z minulosti, jako je Mikuláš, Matyáš, Vilém nebo Vincent.

V devadesátých letech se stejně jako u ženských jmen začal projevovat mezinárodní vliv, a tak se rodiče rozhodli pojmenovat své chlapce Kevin, Bart nebo Robert.

Moderní trendy 

V současnosti jakoby se fantazie rodičů utrhla ze řetězu. Zcela běžně se používají jména, jako jsou Benjamín, Vivien, Gabriel, Isabella, Elizabeth, Natálie, Maverick, Vesna nebo Bruce. Lidé jdou ale ještě dál, za hranice mezinárodních jmen, a vybírají jména z nejrůznějších konců světa. 

Dokonce si vymýšlejí i svá vlastní. Zítra můžete klidně potkat někde na ulici třeba malého Remuse, Attilu, Nansy, Ciaru, Timeu, Tivadara, nebo Arléta. V některých případech můžete nabítu dojmu, že se rodiče svým dětem chtěli doslova pomstít. 

Nansy Vomáčková nebo Tivadar Mrkvička zní trochu legračně, a tak nepodceňujte výběr. Jméno a příjmení by se k sobě měly hodit, protože jednoho dne se vaše Luna nebo Timotej mohou naštvat, že jim jejich jména nepasují ke klasickým českým příjmením. Důležité ale konec konců je, zda má jméno pro rodiče hlubší význam. 

Zdroj: https://krestnijmeno.prijmeni.cz, https://tn.nova.cz, www.idnes.cz