Když se vytvoří v končetině krevní sraženina, může se utrhnout a putovat krevním řečištěm. Právě to je stav, který ohrožuje naše zdraví i život. Hluboká žilní trombóza zabraňuje průtoku krve. Pokud cestuje embolie směrem k mozku a srdci, hrozí nám smrt.

„Když se v tomto hlubším systému vytvoří sraženiny, mohou být bolestivé a velmi nebezpečné,“ vysvětlil chirurg a zakladatel Centra pro léčbu žil v americkém New Yorku Luis Navarro. 

Jak vznikne krevní sraženina

Stane se to tak, že se spojí více krevních destiček dohromady. Tak reaguje tělo v případě zranění, zamezí krvi vytékat ven z těla, a tím zaceluje ránu. V takovém případě je to úplně přirozená a samo-léčivá schopnost našeho těla.

Zdravotní komplikace přicházejí v momentě, kdy tento proces tělo dělá, aniž by existovalo nějaké viditelné poranění. Takové reakce vznikají vlivem kouření, užíváním léků, které způsobují vyšší srážlivost krve.

Rizikové faktory jsou:

věk, nadváha, těhotenství, dědičnost, sedavé zaměstnání, úraz, operace, věk 

Alarmující projevy 

Následující výčet příznaků signalizuje nebezpečnou zdravotní komplikaci. Nepodceňujte žádný z těchto následujících projevů.

„Krevní sraženina blokuje zdravý průtok krve v končetině, krev se může v místě hromadit a dochází tak k otoku,“ sdělil doktor Luis Navarro pro server Woman“ Day. 

1.) Slabost, malátnost – často přehlíženým příznakem je slabost, pacienti totiž mají mnohá vysvětlení pro tento stav, mnoho práce, stresu a málo spánku

2.) Rychlá srdeční tepová frekvence – zrychlený tlukot srdce provází vážné zdravotní a signalizuje, že něco v těle není v pořádku

3.) Nevysvětlitelný kašel – zbystřete, pokud začnete z ničeho nic kašlat, jakmile se objeví vykašlávání krve, neprodleně se vydejte na pohotovost, nebo si volejte záchranku, znamená to totiž, že se krevní sraženina uvolnila

4.) Dušnost – objevuje se dušnost a bolest, když se pacient snaží nadechnout, tento stav určitě nepodceňujte 

5.) Bolest na hrudi – lidé často prožívají náhlou ostrou bolest na hrudi

6.) Zarudnutí a horkost– na postiženém místě se objeví začervenání kůže, a při dotyku cítíte, že oblast je i horká

7.) Bolest nohy či ruky – pacienti popisují výraznou nevysvětlitelnou křečovitou bolest v jedné noze, nebo ruce

8.) Otok jedné končetiny – pulzující otok a svědění patří mezi nejčastější příznaky krevní sraženiny

Jakmile zpozorujete některý příznak, nebo kombinaci zbystřete. Pokud se vás zmocní sebemenší podezření, vydejte se raději k lékaři. V tomto případě je lepší zbytečná návštěva lékaře, než zanedbání vážné situace

Zdroj: www.novinky.cz, www.nzip.cz