www.livescience.com, www.huffpost.com, www.ranker.com

Jedna z nejděsivějších mumií světa byla nalezena v hrobce spolu s dalšími příslušníky 21. dynastie, která vládla Egyptu přibližně v letech 1070 až 945 př. n. l. Zatímco ostatní mumie byly nalezeny v tradičních pohřebních polohách, křičící mumie byla ve zkroucených pozicích, s rukama a nohama ohnutýma v nepříjemných úhlech. Její ústa byla doširoka otevřená, odhalovala zuby a jazyk a její výraz tváře byl výrazem extrémního utrpení.

Příběh vskutku detektivní

V průběhu let přišli odborníci s řadou teorií, proč byla křičící mumie nalezena právě v této poloze. Někteří se domnívají, že byla pohřbena zaživa a zemřela v agónii, jiní spekulují, že mohla být otrávena nebo trpět nemocí, která způsobila stahování svalů a zkroucení těla. A nebyla to jediná anomálie. Dalším z rozdílů bylo i to, že mumie nebyla zabalena do plátna, ale do ovčí kůže. Ta byla v myslích Egypťanů posedlých čistotou a péčí o tělo považována za nečistou, proto se do ní pohřbívali jen kriminálníci, delikventi nebo lidé odsouzení na věčnost. Ani rakev nebyla nijak označena a tělo nebylo ani řádně mumifikováno, ale jen vysušeno v natronu s pryskyřicí vloženou do úst.

Možná princ Pentawere

Novější výzkumy však přinesly pravděpodobnější vysvětlení. Zdá se, že křičící mumie byla ve skutečnosti muž, pravděpodobně princ nebo jiný vysoce postavený úředník, který byl po smrti zabalen do plátěného obalu ženské mumie. Ve starém Egyptě to byla běžná praxe, protože se věřilo, že ženy jsou lépe vybaveny k tomu, aby zesnulé provázely posmrtným životem.

Jako nejpravděpodobnější možnost se jeví ta, že se jedná o zneuctěného prince jménem Pentawere. Byl zapleten do spiknutí kolem nezletilé královny, tzv. harémového spiknutí. Právě ona se pokoušela dosadit na trůn svého syna Pentawereho a přitom svrhnout jeho otce Ramsese III. Jenže spiknutí bylo odhaleno a Pentawere si musel vzít život... Byl zadržen za spolčení se svou matkou a měli ho vyšetřit „komorníci“. Byl shledán vinným, komorníci ho nechali na místě a on si vzal život, zřejmě se otrávil. A dost možná je to právě on, kdo má dnes podobu křičící mumie s hlavou zakloněnou dozadu a otevřenou čelistí.

Ještě hrůznější smrt spiklence

Později se však nad metodou jeho smrti objevily další hypotézy. Gaston Maspero, vedoucí egyptské památkové služby, se domnívá, že Pentawere sice vypadal, jako by byl otráven. Jenže chemik, který tělo analyzoval, myslí, že mohl být spíš zaživa pohřben nebo oběšen, takže si nevzal život sám. Ona poloha ve „výkřiku“ by pak byla důsledkem posmrtného pádu hlavy dozadu. Až po smrti se mu pak rozpadla čelist a nechala ho "křičet" po celou věčnost.

Mumifikace „pro efekt“

Zkroucený postoj mumie a výraz jejího obličeje mohly být způsobeny přirozeným procesem mumifikace, při kterém může dojít ke smrštění těla a stažení kůže, což vytváří dojem výkřiku. Je také možné, že s mumií bylo po smrti záměrně manipulováno, aby byl vytvořen dramatičtější efekt. Na jeho výsledek se podívejte ve videu zde:

Zdroj: Youtube

Navzdory mnoha teoriím a spekulacím zůstává křičící mumie záhadou. Je to strašidelná připomínka dávných zvyků a praktik egyptského lidu a svědectví o přetrvávající síle lidské zvědavosti a fascinace neznámým. Mumie stále přitahuje návštěvníky Egyptského muzea v Káhiře, kde je vystavena spolu s dalšími starověkými artefakty a poklady.

Křičící mumie, nebo také "Neznámý muž E", nalezený na staroegyptském nalezišti Deir el-Bahri, je jen jedním z mnoha fascinujících objevů, které byly v Egyptě v průběhu let učiněny. Egypt je pokladnicí starověké historie a kultury, od Velkých pyramid v Gíze až po Údolí králů. Přestože již bylo mnoho objeveno a prozkoumáno, stále je co se učit a objevovat o této fascinující civilizaci, která po staletí poutala pozornost lidí na celém světě.