Záhada křišťálové dýky: Vědci nechápou, jak v době kamenné vznikl tento zázrak

Lenka Samuely | 19. 7. 2022

V jedné z osmi megalitických hrobek ve vesnici Castilleja de Guzmán, nedaleko španělské Sevilly, byla nalezena propracovaná dýka vyrobená z křišťálu. Podle odborníků musel být řemeslník, který zbraň vyrobil, mimořádně zručný.

5000 let stará dýka je považována za technicky nejsofistikovanější zbraň své doby. Skládá se z 22 cm křišťálové čepele vložené do rukojeti ze slonoviny. Nalezena byla uvnitř megalitické hrobky Montelirio tholos, která se nachází na jihozápadě Španělska.

Muž vysušil nádrže opředené legendou. Objevil podzemní město ztracené civilizace
Magazín

Muž vysušil nádrže opředené legendou. Objevil podzemní město ztracené civilizace

V kryptě z břidlicových desek, jež se rozprostírá na 44 metrech, byly nalezeny ostatky nejméně 25 osob. Dvě z nich zemřely na otravu jedem. Spolu s nimi byla odkryta také pohřební výbava skládající se z rubášů, jantarových korálků, fragmentů zlatých nožů, předmětů ze slonoviny, pštrosího vejce a křišťálových čepelí šípů.

Křišťálová dýka

„Předměty poukazují na to, že zde byla pohřbena elita té doby," píšou vědci z univerzity v Granadě a univerzity v Seville ve studii publikované v Quaternary International. Dokazuje to také propracovaná křišťálová dýka, jež byla pravděpodobně součástí pohřební ceremonie.

Horský křišťál, stejně jako slonovina, se ale v místě archeologického naleziště nenachází. „Na jedné straně je exotický materiál odkazující na vysoké postavení lidí, kteří podobné artefakty vlastnili a používali. Literatura uvádí příklady společností, u nichž křišťál symbolizoval vitalitu, magické síly a spojení s předky,“ vysvětlují odborníci.

Zdroj: Youtube

Na druhé straně zde musel být někdo, kdo ho dokázal zpracovat. V době před pěti tisíci lety se zbraně vyráběly převážně z pazourků. Vyřezání křehké křišťálové čepele tak vyžadovalo nesmírnou zručnost. Vzhledem k velikosti dýky odborníci spekulují, že byla zhotovena nejméně z 20 cm dlouhého a 5 cm širokého monokrystalu.

Vyspělá civilizace

Oblast kolem vesnice Castilleja de Guzmán, kde byla hrobka nalezena, patří mezi jedno z nejvýznamnějších nalezišť z doby měděné. Tehdy jih Pyrenejského poloostrova obývala civilizace Los Millares, jež založila vůbec první město v Evropě.

Vědci rozluštili záhadu Tutanchamonova náhrdelníku. Perla je mimozemského původu
Magazín

Vědci rozluštili záhadu Tutanchamonova náhrdelníku. Perla je mimozemského původu

Lidé této kultury měli vysoce rozvinuté technické znalosti a rozšířili metalurgii mědi na západ od Středozemního moře. Byli také skvělými zemědělci, pastevci a obchodníky.

Zdroj:

www.mymodernmet.com, www.es.wikipedia.org, www.ancientpages.com

Tagy Castilleja de Guzmán Evropa Granada hrobka Iberský poloostrov křišťál Sevilla Středozemní moře Španělsko zbraň