Za „křišťálem“ do údolí

Vzácnou prehistorickou čepel dýky a šestnáct hrotů z křišťálu vydalo archeologům megalitické pohřebiště Montelirio tholos. Nachází se v údolí řeky Guadalquivir na jihu Španělska v lokalitě Valencina de la Concepción Castilleja de Guzman. Je to nejvýznamnější a největší naleziště na Pyrenejském poloostrově z doby chalkolitu, česky spíš známého jako doba měděná. Archeologické vykopávky v lokalitě prováděl tým vědců z Granadské univerzity, Sevillské univerzity a Španělské rady pro vyšší výzkum. Své výsledky pak zveřejnil v časopise Research Gate.

Průsvitná a dokonalá

Průhledná dýka je z čisté odrůdy křemene, tzv. horského křišťálu. Je dlouhá přes dvacet centimetrů. Vzhledem k délce se předpokládá, že byla vyřezaná z monokrystalu silného pět centimetrů. Rukojeť měla ze slonoviny. Dle španělských archeologů je „technicky nejdokonalejší“ zbraní pravěké Iberie a svědčí o nesmírné zručnosti dávných řemeslníků. Čelní stranu její výrobce vyleštil, zřejmě proto, jak se badatelé domnívají, aby při tvarování nepraskla. Dle odhadů pochází z období nejméně 3 000 l. př. n. l., je tedy stará více než 5 000 let.

Jelikož se nikde v blízkém ani vzdáleném okolí nenachází těžiště horského křišťálu, musela patřit bohaté elitě tehdejší kultury, která si mohla dovolit nechat si ji dovézt z jiných zemí. „Spojení čepele dýky s rukojetí ze slonoviny, která rovněž není místní surovina a musela mít velkou hodnotu, velmi zřetelně naznačuje vysoké postavení lidí, kteří takové předměty používali,“ napsali vědci v Research Gate.

Na křišťálovou dýku i hroty šípů se můžete podívat na následujícím videu:

Zdroj: Youtube

Co naznačuje hrobka

Na pohřebišti Montelirio tholos archeologové vykopali také surový křišťál a sloní kly. Mezi hrobovými předměty byly šperky, keramika, úlomky čepelí ze zlata, a dokonce pštrosí vejce. V místě byly uložené ostatky dvaceti pěti lidí. Jak ukázaly pozdější analýzy, několik žen a jeden muž zemřeli na následky otravy. Mezi nálezy jsou jejich pohřební rubáše ušité z desítek tisíc korálků a zdobené jantarem.

Kosti žen byly uložené v kruhu kolem muže, který byl nejspíš náčelník. I křišťálové hroty jsou na jakési hromadě. Badatele to vede k myšlence, že se jedná o rituální oběti. Dýka z horského křišťálu jako pohřební předmět i křemen sám o sobě mohly mít pro tehdejší kulturu symbolický význam: propůjčoval životní sílu, měl magickou moc a umožňoval spojení s předky.  

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.republicworld.com, mymodernmet.com