Oficiálně popis říká, že jde o figurku dítěte Krista z horského křišťálu. Patří prý k nejvzácnějším luxusním předmětům, které byly vyrobeny pro Portugalce v Indii a na Srí Lance. My bychom nejspíš řekli, že se jedná o zajímavě vyrobenou křišťálovou nebo skleněnou sošku, kterou bychom mohli prodávat jako suvenýr nějakého kosmonauta. Jenže původně zřejmě byla tato soška kdysi ozdobena zlatou korunou vykládanou drahokamy. A možná i stála na vyvýšeném, stejně luxusním podstavci, pravděpodobně zakončeném zeměkoulí.

Ačkoli námět této figurky přinesli křesťanští misionáři, postavy vytesali místní umělci, protože velké oči, čelní postoj a měkké, masité končetiny se podobají rysům, které můžeme vidět dalších na hinduistických, buddhistických a džinistických zbožných vyobrazeních. Vidíte tu podobu i zde?

„Suvenýr“ starý tři tisíce let?

Původně byl tento zbožný obraz vytvořen v portugalské kolonii Goa, jezuitském školicím středisku pro misionáře na západním pobřeží Indie.

Zvláštní je, že tento artefakt, ale vůbec nezapadá do oficiálního příběhu. Ten totiž hovoří o tom, že ve Spojených státech byla nalezena figurka z horského křišťálu. Neví se, kde, kdy a kým byla figurka "křišťálového astronauta" nalezena, ale nyní se nachází ve Waltersově muzeu umění v USA. Ano, skutečně je v muzeu. A jaký je její výklad?

Na artefaktu nejen archeology, ale i lidi překvapí zejména stáří figurky. Odhaduje se totiž na neskutečných 3 až 4 tisíce let, tedy žádný novodobý skleněný suvenýr!

Poněkud zvláštní, když nevíme o figurce vlastně nic nového.

Tři tisíce let starý astronaut?

Ještě větší záhadou je, že se takto stará figurka nápadně podobá astronautovi. I když nemá vybavení, s nímž si dnes astronauta vybavíme, je mu velmi podobná.

A stejnou záhadou je i to, jak mohla být v té době figurka takto vysoce technicky a precizně zpracována? Horský křišťál je totiž velmi obtížně opracovatelný, a zde je skutečně detailně ztvárněná postava. Jedná se snad o další z předmětů „mimo mísu“? Podobných objevů totiž několik existuje. Například figurky astronautů z Ekvádoru, astronaut na jedné ze starověkých katedrál ve Španělsku, či postavy připomínající astronauty na starověkých kresbách.

Jak je možné, že lidé před třemi tisíci lety znali podobu astronauta? Anebo snad astronauti existovali již tehdy? Odpověď neznáme. Mimo mísu možná není jen předmět samotný, ale možná i my…

Na další předměty z kategorie záhadných předmětů mimo mísu se podívejte na tomto videu:

Zdroj: Youtube

Zdroje: art.thewalters.org, afrinik.com, www.reddit.com, commons.wikimedia.org/wiki/File:Anatolian_-_Figurine_of_a_Child_-_Walters_42360.jpg