Čínské vozítko na odvrácené straně Měsíce

Šestikolové vozítko o hmotnosti 140 kg se jmenuje Nefritový králík 2, čínsky 玉兔/Jü-tchu. Na měsíc bylo vysláno v prosinci 2018, kde přistálo na odvrácené straně Měsíce. Momentálně je Nefritový králík 2 nejdéle funkčním lunárním vozítkem a zároveň prvním, které korzuje stranu Měsíce, na niž není ze Země vidět.

Krychle na Měsíci

V listopadu 2021 se čínské lunární vozítko pochlubilo snímky měsíčního horizontu, kde se v dálce rýsovala krychle. Podivný tvar byl na horizontu dobře patrný, ale nebylo možné určit, co přesně je krychlovitý objekt zač. Krychle se okamžitě stala centrem pozornosti čínského výzkumu a dostala pracovní označení „záhadná chatrč“ čili 神秘小屋/shenmi xiaowu.

Dlouhá cesta k měsíční krychli

Nefritovému králíku 2 mělo trvat 2–3 lunární dny, respektive 2–3 pozemské měsíce, aby se přiblížilo ke krychlovitému objektu, a tak se také stalo. I když objev kostky na horizontu vzbudil velkou pozornost i fantazii, vědci od samého počátku předpokládali, že jde kámen. Mezi komentáři čínského objevu se samozřejmě objevili i mnohem odvážnější a na první pohled zajímavější teorie o odpadu zanechaném Američany či domečku mimozemšťanů. Překvapivě o měsíční základnu zelených mužíčků nešlo a vozítko jen potvrdilo domněnku odborníků.

Související články

Nefritový králík odhalil tajemství „krychle“

To, co se zdálo být krychlí nakonec ani nijak zajímavý či hranatý tvar nemá. Kámen, ke kterému vozítko překonalo vzdálenost 80 m není skutečně ničím unikátní. I přesto se mu dostalo pojmenování po jeho objeviteli Nefritovém králíku, který se teď bude muset poohlédnout po jiném, snad zajímavějším objektu zájmu.

Podívejte se na krátké video v angličtině. Měsíční krychle skutečně není vůbec krychlovitá.

Zdroj: Youtube

Zdroje: