Ti, kteří přemýšlejí o tom, jak zhodnotit své úspory, pomalu přechází od spořicích účtů k investici do internetových měn, tzv. kryptoměn. Dlouhodobé hledisko totiž ukázalo, že je možné takovým způsobem vydělat nemalé peníze. V roce 2015 se nejpopulárnější internetové platidlo bitcoin prodávalo ještě zhruba za 200 dolarů (tedy něco málo pod 5 tisíc korun). Ti, kteří do tehdy ještě neprobádané měny investovali, byli mnohým pro smích, neboť nikdo nevěřil v jakoukoliv návratnost, či dokonce výdělek. To se ale začalo velmi rychle měnit. V současné době má jeden bitcoin hodnotu přesahující více než jeden a čtvrt milionu korun…

Snadná cesta k velkým penězům?

Pro ty, kteří nechtějí do kryptoměn investovat, se nabízí možnost je těžit. V případě bitcoinu jde ovšem o velmi náročný proces, pro který je zapotřebí vlastnit drahý hardware, a proto se taková těžba mnohdy ani nevyplatí. To ale neplatí pro novou měnu pi. Tu lze totiž dle webu Fajntip.cz těžit přímo prostřednictvím svého chytrého telefonu.

K tomu podle všeho postačí skutečně jakýkoliv smartphone, neboť nároky na hardware jsou minimální. K procesu těžby totiž nedochází přímo v telefonu, ale v digitální infrastruktuře. Data a baterie zařízení jsou při tom čerpány tedy jen v zanedbatelném množství.

Začít může každý

Pro těžbu kryptoměny pi postačí stáhnutí mobilní aplikace Pi Network, do které se uživatel přihlásí a vyplní pár základních údajů. Pro přístup do aplikace je ovšem zapotřebí znát někoho, kdo je již aktivním těžařem. Seznam aktivních těžařů lze snadno dohledat na internetu, a tak mohou noví uživatelé použít jméno jednoho z nich. Nově registrovaným navíc aplikace rovnou připíše na účet 1 pi, následně probíhá těžba 0,1 pi za hodinu. Zisk je pak možné zvýšit přizváním dalších uživatelů.

Zásadní otázkou, která zcela jistě všechny zajímá, je možný výdělek. Dokud není měna na burze, její hodnota je nulová, na trh by však měla vstoupit v letošním roce. Odhady hovoří o tom, že by hodnota měny měla dosáhnout minimálně jednotek dolarů, optimisté hovoří až o stovkách dolarů.