„Jsou tam malé kostičky původní kapaliny, ze které tato sůl vyrostla," řekla geoložka Kathy Benisonová. „A překvapením pro nás je, že jsme také viděli tvary, které odpovídají tomu, co bychom očekávali od mikroorganismů. A ty by mohly stále přežívat. Na základě studia života v moderních extrémních prostředích víme, že existují organismy, které jsou schopny přežít v režimu přežití, téměř jako v hibernaci. Jsou stále naživu, ale zpomalí všechny své biologické aktivity."

Sůl není jako jantar

Kamenná sůl neboli halit nalezená v Austrálii v sobě zřejmě skrývá dávné prokaryotické a řasové buňky, které by navíc i po 830 milionech let mohly být stále živé. Je to zvláštní, protože kamenná sůl sama o sobě není schopna udržet dávný život, což znamená, že potenciální mikroorganismy zde nejsou uzamčeny uvnitř krystalů, jako třeba muška uvězněná v jantaru.

Že to zní naprosto nepochopitelně? To se uvidí. Nyní je totiž plánováno krystal rozlousknout a pak se skutečně uvidí, zda je zde stále život.

Na krystal se podívejte na tomto videu:

Zdroj: Youtube

Život ukrytý v solném krystalu sta miliony let

Vědecký tým použil k objevu dobře zachovalých organických látek ty nejmodernější zobrazovací techniky, díky nimž objevil vevnitř krystalu tekuté inkluze s dobře zachovalými organickými látkami. Protože krystaly kamenné soli vznikají odpařováním slané mořské vody, mohou v primárních tekutých inkluzích zachytit malé množství vody a mikroskopických organismů. Byly zde uzavřeny celé sta miliony let a i po této době se nápadně podobají buňkám prokaryot a řas.

Při podrobné prohlídce krystalu je na první pohled patrná malá bublinka. Právě v této dutině naplněné tekutinou našli vědci potenciální náznaky života, což by odpovídalo teoriím o tom, že mikroskopický život může v tekutých inkluzích solných krystalů možná přežívat v klidovém stavu stovky milionů let

Krystal bude odborně rozbit

"Jsou tam malé kostičky původní kapaliny, ze které tato sůl vyrostla. A překvapením pro nás je, že jsme viděli i tvary, které odpovídají tomu, co bychom očekávali od mikroorganismů. A ty by mohly v tomto mikrostanovišti stále přežívat," řekla geoložka Kathy Benisonová.

Vědecký tým se rozhodl krystal rozlousknout, protože jedině tak je možné domněnku potvrdit anebo vyvrátit. Ale nejedná se rozhodně o nešetrné rozmlácení „kamene“, ale o detailní a léty prověřenou bezpečnou metodu, o níž vědci ujišťují, že rozhodně krystal nepoškodí.

Nákaza? Zničení? Nemoc! Nic z toho se nekoná

Zvláštní je, že kromě rozbití kamene se někteří báli i možné nákazy v případě, že by organismy uvnitř krystalu byly stále živé. Jenže i toto riziko vědci vyvracejí: "Organismus z prostředí, který nikdy neviděl člověka, nebude mít mechanismus, jak se do nás dostat a způsobit nemoc. Takže já osobně se toho z vědeckého hlediska neobávám," říká bioložka Bonnie Baxterová.

Můžeme se tedy těšit, že možná mezi námi brzy uvítáme buňky, které jsou několikanásobně starší než lidský život sám!

Zdroje:

www.msn.com, scitechdaily.com, www.lifescience.com