Blond Zosia: Žila v Osvětimi hned vedle plynových komor. Co viděla, nezapomněla

Magda Skřivánková | 29. 5. 2020
Koncentrační tábor
Koncentrační tábor
Koncentrační tábor

Krystyna Żywulska (†77) se narodila 1. září 1914 ve městě Lodž. Po gymnáziu nastoupila ke studiu práv ve Varšavě. Její snahy utnulo vypuknutí druhé světové války. Pronásledování Židů v Polsku sílilo, bylo zle. 26. srpna 1942 se jí podařilo z varšavského ghetta prchnout a převzala identitu Zofie Wiśniewské. Připojila se k polskému odboji a pomáhala Židům paděláním dokumentů. Nacistické úřady se jí nemohly dopátrat. "Blond Zosia", jak ji nazývali, se před nimi skrývala rok. V spnu 1943 byla zatčena a převezena do Pawiaku a později do Osvětimi.

Našla způsob, jak přežít

Ve vyhlazovacím táboře měla ohromné štěstí. Byla jedním ze sedmi lidí, kteří přežili náročný transport, a byla přidělena k ženskému oddělení. Tam získala místo u registrace nových vězňů. Po pár týdnech se dostala mezi nejlepší. Práce v Effektenkammeru byla psychicky náročná, ale Krystyna Żywulska si našla způsob, jak přežít a pomáhat. Nemusela trpět dřinu a těžkou fyzickou práci jako ostatní vězni a mohla snadno získat jídlo, oblečení a cennosti. Se svými kolegyněmi spala v kasárnách, mohla nosit civilní oblečení a pečovat o sebe. Těm nejzuboženějším vězňům podstrkovala zbytky jídla a básněmi, které psala, jim dodávala odvahu.

Na druhé straně bylo oddělení, u kterého našla práci, v těsné blízkosti plynových komor. Každý den byla svědkem mučení a masového zabíjení. Viděla přímo na krematorium, slyšela rozkazy, prosby a křik těsně před smrtí. Všude se navíc linul odporný zápach z tlejících těl.

Obsluha plynových komor: Nejhorší práce v Osvětimi. Než tohle, bylo lepší zemřít
Magazín

Obsluha plynových komor: Nejhorší práce v Osvětimi. Než tohle, bylo lepší zemřít

Před druhou světovou válkou snila o kariéře právničky a poezie ji nechávala chladnou. Za branami koncentračního tábora to pro ni ale byl jediný způsob, jak přežít a zůstat při smyslech. V Osvětimi byl přísný zákaz a každý pokus o rozptýlení se tvrdě trestal. Její básně se šířily tajně a vězni si je dokola přeříkávali. Nahlas je recitovali jen v satirickém kabaretu, který v táboře fungoval v roce 1944. Verše nebyly pouhým vyprávěním, ale překypovaly jízlivými narážkami, ironií, sarkasmem a doufaly v osvobození a život jako před válkou.

Poezie a život v Německu

Zachovalo se osm textů, ve skutečnosti jich bylo mnohonásobně více. „Marsz o wolnosci“ zpívala spolu s vězni během nucené evakuace Birkenau. Oblíbená byla i báseň „Tancz, dziewczyno“ nebo "Apel". Jedna ze starších vězeňkyň se do veršů zamilovala a zajistila co nejrychlejší přesun Żywulské.

Po válce se Żywulska ke studiu nevrátila a vydala se na dráhu spisovatelky. Vdala se a porodila dva syny. Ti později emigrovali do Německa a ona se za nimi v roce 1970 přestěhovala. Zbytek života strávila v Düsseldorfu a zemřela 1. srpna 1992. Prožila peklo a spoustu měsíců strávila v bezprostřední blízkosti smrti, ale byla známá jako bojovná žena a neúnavná milovnice satiry.

Tagy Auschwitz Birkenau druhá světová válka Düsseldorf Krystyna Żywulska Lodž Německo Polsko Varšava