Chcete vědět, jak vypadaly krysy v pravěku? Byly obří a děsivé. Setkání s nimi by člověk nepřežil

Natálie Borůvková | 18. 4. 2023

Představte si hlodavce, jehož hmotnost dosahuje jedné tuny a svou velikostí by předčil kdejakého savce. Vědci objevili fosilní důkazy o největším druhu hlodavce, který kdy na naší zemi existoval. Chcete vědět, jak tyto krysy žijící v pravěku vypadaly? Setkání s nimi by člověk nepřežil.

Pravěké krysy

Uruguayští vědci objevili fosilní důkazy o největším druhu hlodavce, jaký kdy na naší planetě existoval. Proháněl se po zalesněných oblastech Jižní Ameriky a jeho stáří se odhaduje na 4 miliony let. 

Tato pravěká šelma byla býložravcem. Měla obrovskou lebku dosahující délky asi 50 cm a její velikost se odhaduje na více než 2 metry. S váhou dosahující až 3000 kg tak byla skutečným obrem. 

Vědci ji popsali jako krysu. Zvíře pojmenované jako Josephoartigasia monesi však mělo mnohem blíže k morčeti nebo dikobrazovi. „Ačkoliv se vzhledem skutečně kryse podobala, z anatomického hlediska byla mnohem více podobná právě dikobrazovi," uvedl Bruce Patterson, kurátor savců ve Fieldově muzeu v Chicagu. 

Jednoznačně však tato krysa byla největším hlodavcem, který se kdy na naší planetě vyskytoval. Fosilní pozůstatky Josephoartigasia monesi vědci objevili v roce 1987 asi 40 km západně od hlavního města Montevidea, poblíž rozsáhlého ústí řeky Plate, jejíž bahnité vody oddělují Uruguay od Argentiny. 

Střet s člověkem by byl fatální

Právě v této oblasti se nacházejí starobylé říční břehy a další naleziště, kde se objevila již celá řada pravěkých zkamenělin.

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Jedním z vědců, který za nálezem těchto fosilních pozůstatků stojí, byl i Sergio Viera. Umístil ostatky Josephoartigasia monesi do uruguayského Národního muzea historie a antropologie. Zde lebku uložili do jedné z krabic a na dlouhé roky se na ní zapomnělo. 

Za jejím znovuobjevením stojí kurátor muzea Andrés Rinderknecht. Na pomoc s jejím prozkoumáním přizval kolegu z oboru, Ernesta Blanca. „Je to nádherný kus přírody a skutečně velké zvíře," uvedl Blanco.

Právě Blanco zkoumal nejen tvar lebky, ale i obrovské řezáky, které prokázaly, že šlo o hlodavce, který by dnes pro každého člověka znamenal obrovské nebezpečí. S velkou pravděpodobností by člověk podobné setkání nepřežil. 

Prohlédněte si fantastické město. V pravěku ho stvořila supercivilizace, pak záhadně zanikla
Magazín

Prohlédněte si fantastické město. V pravěku ho stvořila supercivilizace, pak záhadně zanikla

„Tento hlodavec byl mnohem větší než jakýkoli dnes žijící jihoamerický hlodavec a překonal by i současnou kapybaru, která může vážit až 110 kilogramů," dodal Blanco. 

Vědci zjistili, jak strašnou katastrofou zanikla Atlantida pravěku. Je vážným varování pro nás
Magazín

Vědci zjistili, jak strašnou katastrofou zanikla Atlantida pravěku. Je vážným varování pro nás

Analýza zubů Josephoartigasia monesi skutečně prokázala, že šlo o býložravce, který žil na březích řek nebo podél potoků v lesních oblastech. „Je možné, že se choval podobně jako dnes žijící hlodavci, například bobři, kteří tráví svůj život na souši i ve vodě," řekl Rinderknecht.

Zdroje: www.livescience.com, www.science.org, www.ncbi.nlm.nih.gov

Tagy Blanco Bruce Patterson Field Restaurant hlodavci Montevideo Uruguay