Pozoruhodný střet

Řeč je o dvou kulkách, které se údajně během 1. světové války srazily. Nebo měly srazit. Důkazem je i tato fotografie. Ačkoliv šlo o jednu z nejkrutějších bitev války, nechyběla zde poměrně vtipná kuriozita. 

Fotografie podivného předmětu ve tvaru kříže se objevila v roce 2015 během 100. výročí druhého roku války. Rok 1915 byl také rokem vylodění se v Gallipoli. 

U Gallipoli se střetly Velká Británie s Francií proti Osmanské říši. Již tehdy měli vojáci za sebou dlouhý a únavný rok plný bojů a ztráty na životech byly obrovské.

Jakmile Britové v létě roku 1915 dorazili na místo určení, bez čekání se pustili do práce. Útok proti Turkům se ale nepovedl podle plánu. Britové byli tou dobou až příliš znavení, aby Turky přemohli. Ti jejich atak odrazili a stáhli se právě na Gallipolský poloostrov.

Tam vyčkávali, než sami započali krutou zákopovou bitvu, která si vyžádala mnoho dalších obětí. 

Legenda praví, že v jednom nestřeženém okamžiku se proti sobě ocitli vojáci rozdílných táborů. Čas jakoby se tehdy úplně zastavil. 

Brit proti Turkovi stáli proti sobě a přemýšleli, co dál. Nakonec se oba naráz rozhodli vystřelit. Osud však nechtěl jejich smrt a zasáhl. Kulky vojáků se srazily a vytvořily tvar podobný kříži. 

Opravdu se to stalo? 

V okamžiku, když se fotografie dvou protnutých kulek objevila na internetu, se ihned stala virální. Lidé spekulovali, nakolik je legenda vyprávějící tento příběh skutečně pravdivá.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Bylo těžké nevěřit, že se tak nestalo, když fotografie "mluvila" jinak. Do práce se tedy pustili vědci, aby mohli vyhodnotit správný závěr.  

Po důkladném šetření došli k závěru, že se nejedná o dvě kulky, jež se po výstřelu vzájemně srazily. Náboj vlevo totiž na sobě nemá vůbec žádné drážkování, zatímco náboj vpravo ano. 

Kulky dále postrádají vtisky, stopy a rýhy, které by se v případě střetu po výstřelu na obou kulkách objevily. 

Závěr odborníků byl jasný. Kulky se jistě srazily. Jen v jiné situaci. Střela vlevo se s velkou pravděpodobností vůbec nepohybovala. 

Byla zasažená v zásobníku zbraně vojáka, rozhodně ale neletěla vzduchem. 

Zdroje: www.yankeerebelantiques.com, en.wikipedia.org, www.gettysburgmuseumofhistory.com