Život bez pohybu si málokdo z nás umí představit. Stejný pohled měli také naši předci před sto lety.

Mezi nejpopulárnější sporty však patřily ty, které bychom dnes označili za „aerobní aktivity” jako jízda na koni, tanec, tenis a rané verze badmintonu. Ve školách se navíc dívky věnovaly protahování.

Zdroj: Youtube

Náročnější pohyby nebyly odborníky doporučovány. „Konstituce žen je přizpůsobena pouze mírnému cvičení. Jejich slabé paže nemohou vykonávat práci příliš namáhavou a příliš dlouhou. Dochází pak ke zmenšení a deformaci orgánů a ničí buněčnou substanci, přispívající ke kráse jejich obrysů.”

Pevnější svaly navíc neodpovídaly tehdejšímu ideálu krásy, jenž nařizoval, aby dámy vypadaly co nejkřehčeji, a byly co nejštíhlejší.

Ve 20. letech 20. století se však objevila nová skupina žen, které dobové doporučení lékařů a trendy ignorovaly a rozhodly se jít proti proudu. Proslavily se jako „silačky”.

Ženy se svaly

Vzešly z cirkusových manéží a kabaretů, kde předváděly svou sílu a nezvyklou konstituci těla. Byly proto považovány za něco neobvyklého, co se příčí standardům společnosti. 

Z dnešního pohledu byly průkopnicemi nejen silového cvičení, ale také feminismu.

Jednou z nejslavnějších fitness žen byla Katie Brumbach zvaná „Velká Sandwina“, jejíž rodiče byli profesionálními artisty. K pohybu byla vedená odmalička a později se nebála ani těžkých vah.

Zdroj: Youtube

V dospělosti tak na vystoupení ohromovala publikum tím, že zvedala svého manžela vážícího 75 kilo a ukazovala bicepsy s průměrem 38 centimetrů. I ve svých šedesáti letech stále ohýbala ocelové tyče a odolávala tahu čtyř koní. 

Další silačkou byla estrádní umělkyně Laverie Vallee, přezdívaná Charmion. Proslavila se svým vystoupením na hrazdě, během něhož se z viktoriánských šatů svlékala do akrobatického trikotu.

Ženy z plakátů a časopisů

Díky tomu, že se svalnaté ženy s pohybovým talentem objevovaly na plakátech a pohlednicích po celých Spojených státech, pomalu, ale jistě zpochybňovaly tehdejší estetický ideál.

Trvalo však dalších téměř šedesát let, než se první kulturistky mohly postavit na pódium a porovnat výsledky svého silového tréninku. A až počátek 80. let minulého století znamenal přechod od módně tenkého „twiggy" těla po objemnější svaly.

Zdroje: www.rarehistoricalphotos.com, www.en.wikipedia.org, www.bustle.com, www.shannonselin.com