Většinu toho, co dnes děláme, provádíme přes internet. Sledujeme zprávy, nakupujeme oblečení a jídlo, rezervujeme si jízdenky a komunikujeme na sociálních sítích. Naše konání je ale šifrované. Díky tomu jsme v online světě v relativním bezpečí.

„V současné době používají mobily a počítače k ochraně informací systém šifrování veřejného klíče, spojený se soukromým klíčem,” vysvětluje Tim Callan, ředitel pro kybernetickou bezpečnost Sectigo. „Zařízení, které se vás pokouší kontaktovat, vyhledá veřejný klíč vašeho přístroje a zprávu promění na dlouhé číslo. Rozluštit lze pouze soukromým klíčem, jenž ho dešifruje. Tento princip je prakticky nenapadnutelný. Běžné počítače by kód prolomily asi za 300 bilionů let,” říká. Kvantový počítač by ale tento problém dokázal vyřešit během několika minut. 

Kvantové počítače 

Zatímco tradiční stroje používají elektronické nebo optické pulsy, tzv. bity, představující jedničku nebo nulu, kvantové pracují pomocí částic světla fotonů - qubitů, které lze nastavit jak na nulu, tak na jedničku, nebo jedničku i nulu zároveň. Dešifrování je tak mnohem rychlejší. 

Proto řada zemí, jako je USA, Rusko, Čína nebo Spojené království investují obrovské sumy do vývoje těchto superrychlých přístrojů s cílem získat strategickou pozici v kybernetické sféře. I přesto, že je jejich vývoj stále v plenkách, v roce 2022 představila společnost IBM nejvýkonnější kvantový procesor na světě, pojmenovaný Osprey. Ten se pyšní 433 quibity. 

„Osprey má potenciál provádět operace daleko za výpočetními schopnostmi jakéhokoli klasického počítače,” říká Dr. Darío Gil, senior viceprezident a hlavní výzkumný ředitel IBM. „Přibližujeme se tak k době, kdy se kvantové počítače budou používat k řešení dříve neřešitelných problémů.”

I tento technologický úspěch má svou temnou stránku. Současná kybernetická bezpečnost může přestat fungovat a do světa tak unikne množství dat. „Bankovní účty, vládní obranné systémy a bitcoinové peněženky. To vše je ohroženo,” varuje Harri Owen, ředitel strategie společnosti PostQuantum. „Říká se tomu kvantová apokalypsa.”

Kvantová apokalypsa

O její hrozbě se většinou mluví pouze za zavřenými dveřmi vládních institucí. Do centra pozornosti veřejnosti se dostala začátkem tohoto roku, kdy vyšla akademická studie čínských vědců, kteří tvrdí, že mohou prolomit 2048bitový algoritmus pomocí 372-qubitového kvantového počítače, jenž bude brzy veřejně dostupný. Útočník se zlými úmysly by tak dokázal sdílet škodlivé kódy, stahovat tajná data a ovládat zařízení třetích stran. 

Už v roce 2020 odborníci varovali, že vzhledem k tomu, že téměř všechny dnešní globálně používané kryptografické systémy s veřejným klíčem jsou založeny na stejném principu, bylo by je snadné napadnout. Právě článek čínských odborníků je prvním tvrzením, že toho lze nyní prakticky dosáhnout. 

Více se dozvíte na videu:

Zdroj: Youtube

Mnoho vědců však jejich výzkum zpochybňuje. Fyzici svůj předpoklad založili pouze na 10-qubitovému zařízení a nebyli schopni svou hypotézu demonstrovat na něčem větším než 48-bitů. I přesto ale americký Národní institut pro vědu a technologii začal intenzivně pracovat na vytvoření lepší obranné strategie, která chrání průmysl, vládu, akademickou sféru i běžné občany před nebezpečím kvantové apokalypsy. 

Zdroj:

www.linuxadictos.com, www.therecord.media, www.bbc.com, www.dailymail.co.uk