Masového vraha v uniformě odhalila po 40 letech DNA jeho synů

Týdeník Květy | 18. 4. 2020
Moderní genetická analýza je založená na analýze genetického materiálu v podobě DNA
Genetik pracující s lidskou DNA
Lidská DNA

Ve Spojených státech odhalili po více než 40 letech masového zabijáka. Kriminalisté se k vrahovi dostali přes DNA jeho dospělých synů. 

Američtí policisté dopadli muže podezřelého ze spáchání 12 vražd a 45 znásilnění ze 70. a 80. let. Případ „Zabijáka ze zlatého státu“, jak média přezdívala úchylnému vrahovi z Kalifornie, patřil dlouhá léta k největším záhadám americké kriminalistiky.

Agentura Reuters oznámila, že vinu nyní 72letého Josepha Jamese DeAngela dokazuje analýza DNA. Zločiny, včetně asi 120 případů vloupání, z nichž je obžalován, páchal jako uniformovaný policista.

Podle policejních expertů, kteří se podíleli na vyšetřování, těžil J. J. DeAngelo ze své pozice policisty například tím, že zneužíval přístup k utajeným informacím o vyšetřování případu, což v době zločinů zavedlo kriminalisty do slepé uličky. Vyšetřovatelé nicméně věděli, že všechny zločiny mají jednoho viníka, jehož vzorky DNA byly nalezeny na místech činů.

Stanley Kuklinski: Nejobávanější nájemný vrah USA měl na kontě přes 200 vražd
Magazín

Stanley Kuklinski: Nejobávanější nájemný vrah USA měl na kontě přes 200 vražd

Na stopu narazili na komerčních genealogických webových stránkách, které slouží pro vyhledávání příbuzných a rodokmenu. K vrahovi se dostali přes DNA jeho dospělých synů. Nakonec se jim před týdnem podařilo odebrat dva vzorky DNA z věcí, které vyhodil do popelnice.

„Více než 40 let čekal nespočet obětí na spravedlnost. Odpověď byla celou tu dobu zde v Sacramentu. Našli jsme ji v DNA,“ řekla prokurátorka Anne Marie Schubertová.

„Mám ohromnou radost, až jsem se rozplakala,“ řekla televizní stanici CNN žena, která se stala v říjnu 1976 první obětí sexuálního útoku násilníka v policejní uniformě.

Odhalení masového zabijáka po více než 40 letech se ve Spojených státech stalo mediální senzací a debatovalo se o něm i v Kongresu. Američané, kteří tak milují happy endy, mají zase o důvod víc věřit, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě.

Tagy CNN Kalifornie Reuters Sacramento USA vražda