Krása a rozmanitost

Významným českým spisovatelem byl Jan Neruda. Jeho Povídky malostranské jsou jedním z nejznámějších děl české literatury. Dlouhá desetiletí byly součástí i tzv. povinné četby. 

Dalším významným českým spisovatelem byl Jaroslav Seifert. Patřil mezi členy hnutí Devětsil a hrál klíčovou roli v počátcích českého uměleckého směru známého jako poetismus. Seifert byl také jedním z prvních signatářů Charty 77

Mezi jeho významná díla patří Město v slzách z roku 1921. Seifertova prvotina ovlivněná proletářskou poezií je jakýmsi volání po světě, kde bída a nenávist nebudou mít šanci a lidský život bude šťastnější.

Dalším Seifertovým dílem byla Samá láska z roku 1923. Sbírka proletářské poezie zabývající se rozmanitým prostředím dělnického Žižkova.

Jak dobře ji znáte? 

Božena Němcová byla významná spisovatelka národního obrození. Narodila se roku 1820 ve Vídni a zemřela o 42 let později v Praze. Mezi její nejvýznamnější díla patří Babička, Divá Bára nebo V zámku a v podzámčí

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Významným českým spisovatelem a autorem mnoha úspěšných románů byl i Milan Kundera. Kundera se narodil v Brně, od roku 1975 žil ale ve Francii. Jeho díla jako Nesnesitelná lehkost bytí či Směšné lásky si rychle získaly srdce čtenářů po celém světě. 

Josef Škvorecký prožil dětství v Náchodě. V roce 1969 odjel se svou ženou Zdenou do USA a nakonec se usadil v kanadském Torontu. Škvorecký napsal řadu významných děl jako Zbabělci, Tankový prapor či Prima sezóna

Toto je však jen malá hrstka těch, jež stojí za vznikem a neustálým rozvojem české literatury. Jak dobře ji znáte? Zkuste si náš kvíz a ihned budete vědět. 

Kvíz: Velký test z české literatury. Kdo splete víc než dvě otázky z deseti, měl by se stydět

cs.wikipedia.org, www.czechlit.cz, coptel.cz