Obliba detektivních příběhů

Detektivní nebo kriminální seriály patří dlouhodobě k divácky nejoblíbenějším formátům a my jako národ pak bezesporu k těm nejvěrnějším divákům. Rádi luštíme, analyzujeme a hledáme skutečného viníka, na kterého můžeme ukázat prstem. 

„Jednoduše chceme stát na straně těch, kteří se snaží identifikovat zlo a potrestat ho. Rádi držíme palce těm, kteří neustanou, dokud se tak nestane. A když jde o případ, jenž se nás může týkat, má nějakou sociálně blízkou souvislost, třeba o člověku v dluhové pasti, násilí na starších lidech, dětech, ženách, je naše zaujetí pro hledání viníka a jeho spravedlivé potrestání o to silnější. Tým vyšetřuje a usvědčuje i za každého z nás. Ještě existuje jeden, nejsilnější parametr, když jde o skutečný případ. Nese v sobě nejen naši potřebu, aby bylo zlo potrestáno, abychom si zaluštili, ale i naši touhu se dovídat víc o naší realitě,“ uvedl ředitel vývoje obsahu TV Nova Michal Reitler.

Mezi legendy detektivních příběhů jednoznačně patří Hříšní lidé města pražského. Třináctidílný seriál kriminálních případů ze třicátých let 20. století podle povídek Jiřího Marka. Pražská "mordparta" policejního rady Vacátka bojuje s podsvětím. Ani ten nejrafinovanější zločinec nemá šanci uniknout dedukčním schopnostem inspektorů Mrázka v podání Františka Filipovského, Brůžka v podání Josefa Bláhy a Boušeho v podání Josefa Vinkláře. Jejich práci si ze svého postu kriminálního rady hlídá Karel Vacátko v podání skvělého Jaroslava Marvana.

Jak dobře je znáte? 

Dalším skvělým seriálem z kriminálního prostředí jsou Četnické humoresky. Za vznikem této legendy stojí tvůrčí skupina Josefa Souchopa a Dariny Levové. Seriál se natáčel v brněnském studiu České televize.

Jak Mrázek vydělal první miliardu? 

Zdroj: Youtube

Četnické humoresky  zavedou diváky do období první republiky, kde se seznámí se sympatickými příslušníky brněnské četnické pátrací stanice, předchůdkyní dnešní kriminální služby, i s policejním psem Argem a fenkou Kikinou.

Třicet případů majora Zemana, český seriál natáčený v rozmezí let 1974–1979, je sérií detektivních příběhů ze života české společnosti. Legendární český kriminalista Jan Zeman v podání Vladimíra Brabce se díky své obdivuhodné houževnatosti a vytrvalosti vyšvihl prakticky z nuly až na post majora Sboru národní bezpečnosti.

Devadesátky jsou šestidílnou minisérií od tvůrců Případů 1. oddělení a popisují vyšetřování klíčových případů první poloviny devadesátých let. Na několika skutečných případech ukazují atmosféru doby, kdy kriminalistika řešila případy, které do té doby vůbec neznala. 

Kriminálními motivy se zabývaly i televizní filmy natočené podle skutečných událostí Metanol a Dukla 61

KVÍZ: Jak dobře znáš legendární české kriminálky?

Zdroje: www.ceskatelevize.cz, www.csfd.cz, www.novinky.cz