Sýkorka i vrabec

Na seznam nejčastěji pozorovaných druhů ptáků, jež jsou pravidelnými hosty české přírody, patří bezesporu sýkorka koňadra. Tento malý všežravec má v zimních měsících rád slunečnicová semínka, stejně jako tučné krmné směsi a ořechy. Pokud necháme tyto lahůdky v krmítkách našich zahrad, odmění se nám sýkorka koňadra veselým švitořivým zpěvem.

Dalším tradičním obyvatelem našich měst, vesnic i zahrad je vrabec domácí. Oproti sýkorce lze tomuto druhu ptactva na našich krmítkách nechat i větší semena, hrubé obilné vločky, slunečnicová jádra, ořechy a dokonce i moučné červy. 

Kromě sýkorky koňadry lze mezi české ptactvo zařadit také sýkoru modřinku, vyznačující se, jak název sám napovídá, krásnými modrými křídly. Sýkorka koňadra má ráda drcené arašídy a tukové krmivo. Ačkoliv si ráda zobne na našich zahradách, na své si přijde také v ústraní. Na krmné stanoviště není vázaná. 

Jak dobře je znáte? 

Dalším druhem ptactva, které tvoří součást české fauny je bezpochyby brhlík lesní. Zvídavý pták, který má rád slunečnicová semínka a různé druhy ořechů, včetně lískových, vlašských a burských ořechů. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Brhlík lesní je natolik šikovný, že dokáže ořechy i rozlousknout. Navíc, brhlíci neponechávají nic náhodě a semena si schovávají do zásoby i na později.

Pokud vás žádný z těchto krásných ptáků na vaší zahradě ještě nenavštívil, může to být způsobeno nedostatečnou atraktivitou vašeho krmítka. Je potřeba krmítko postavit podle potřeb konkrétního druhu ptactva. Stejně tak vybírat i dané krmivo. 

Myslet byste měli také na pitný režim. Je potřeba zajistit ptákům snadný přístup k vodě. Tím může být malá miska či přístupný vodní zdroj.

Znalost jednotlivých druhů ptactva nám pomáhá lépe porozumět jejich potřebám a poskytnout jim důležité podmínky pro přežití.

Kvíz: České ptactvo. Poznejte nejčastější druhy podle fotky

Zdroje: www.ochranaptaku.cz, www.birdlife.cz, ptacihodinka.birdlife.cz