Televizní soutěž se poprvé objevila na obrazovkách TV Nova 16. října roku 2000. Moderoval ho Vladimír Čech, jenž se téměř přes noc stal nejoblíbenější tuzemskou celebritou. Diváci si o něm šeptali, že je ztělesněním čerta. Pyšnil se totiž výrazným obočím, uhrančivýma očima a hlubokým hlasem.

Postupem času se pořad pod jeho vedením stal tak oblíbený, že elektronická čidla měřící průtok ve vodovodním a kanalizačním potrubí hlásila v průběhu vysílání poklesy spotřeby vody, a to až na polovinu oproti jiným večerům. 

Téměř celá republika totiž přerušila veškeré domácí práce a hygienu, aby se podívala, zda někdo vyhraje pohádkové peníze, a zároveň porovnala své vědomosti.

Chcete být milionářem?

Pravidla soutěže byla jednoduchá. Na účinkující čekala sada patnácti otázek, jejichž obtížnost postupně rostla, ohodnocené pevně danou částkou. V rámci hry se objevily také tři záchytné body, jež udávaly minimální obnos, který si po jejich překročení soutěžící odnese, pokud na následující otázku odpoví špatně.

Když byl soutěžící v koncích, mohl od roku 2000 do roku 2005 využít tři nápovědy. Od roku 2008 byly k dispozici již čtyři. V těchto letech zároveň Vladimíra Čecha nahradil herec Martin Preiss. Poslední díly uváděl Ondřej Hejma a Roman Šmucler.

Mezi nápovědy patřilo „50:50“, kdy počítač smazal dvě nesprávné odpovědi, „přítel na telefonu“, během níž se účinkující snažil získat za 30 sekund radu jednoho z předem vybraných kamarádů, a „pomoc publika“, v rámci které přihlížející o správné variantě veřejně hlasovali. Čtvrtou nápovědou, využitelnou až od otázky 11, byla její výměna.

Chcete být milionářem byla proto hra nejen plná adrenalinu, ale také poučení. Díky tomu, že obtížnost otázek rostla, každý z diváků poznal své limity. 

Jak byste v soutěži uspěli vy? Otestujte své vědomosti v našem kvízu. Čeká vás sada dotazů z oblasti historie, literatury i zábavy.

Kvíz: Pamatujete si retro pořad Chcete být milionářem? Otestujte si svoje znalosti v této oblíbené hře

Zdroje: www.cs.wikipedia.org, www.tv.nova.cz, www.refresher.cz, www.denik.cz