Dějiny jsou neoddělitelnou součástí lidské existence a společnosti. Přináší nejen vhled do minulosti, ale také ovlivňují budoucnost a pomáhají porozumět současnému světu.

Málokdo si totiž uvědomuje, že mnohé aspekty jako například politické systémy, kulturní normy, právní a ekonomické modely mají své kořeny v dávných dobách a dohromady tvoří pomyslnou pyramidu.

Povědomí o historii tak může pomoci vyhnout se chybám nebo pochopit lidskou povahu. Zároveň může posílit naši kulturní a národní identitu. Klíčové však je, aby bylo její studium založeno na konkrétních příkladech a zasazeno do kontextu.

„Zejména v případě výuky moderních dějin by škola neměla historii prezentovat jako hru na přiřazování událostí k letopočtům a naopak, ale jako otázku, s níž si studenti musí sami poradit,” upozorňuje historik a pedagog Kamil Činátl. 

Jak se učit dějiny

Jako fascinující příběhy nám dávnou dobu prezentují dokumenty nebo seriály. Není proto divu, že je rádi sledujeme a k historickým postavám nebo epochám si dokonce vytváříme vztah.

Jména a data událostí si tak dokážeme zapamatovat mnohem rychleji. „Žáci by měli pochopit, že hrdinové byli lidé žijící v konkrétním čase a prostoru, o nichž stojí za to se něco dozvědět,” říká lektorka dějepisu Zuzana Altmanová.

Doporučuje tak do výuky zařadit nastudování dramatické inscenace, v níž se děti „převlečou” do historických postav, sledování filmů, počítačové hry nebo výtvarné umění.

Na internetu je navíc řada stránek s „alternativními” přístupy výuky, kde se učitelé, ale i rodiče mohou inspirovat a pomoci tak svým potomkům zapamatovat si významné letopočty nebo jména. Měli byste si osvěžit paměť i vy? To vám prozradí náš kvíz.

Kvíz: Jak znáte dějiny své vlasti. 10 otázek o Česku ještě ze základní školy

Zdroje: www.uopeople.edu, www.skolapopulo.cz, www.idnes.cz, www.zpravy.aktualne.cz, www.marianne.cz