Láska na prodej

Prostituce skutečně sahá hluboko do historie lidské civilizace. Je plná zajímavých aspektů, odrážejících proměny společnosti a kultur po celá staletí. Ačkoli se často spojuje s negativními konotacemi, jako součást společenské zábavy byla nepostradatelná. 

Prostituce se proslavila ve většině rozvinutých kultur. V některých kulturách, například již v Babylóně, existovala i její posvátná forma. Používá se pro ni někdy označení „horizontální řemeslo“ nebo "nejstarší řemeslo".

Prostituci se dařilo také ve starověkém Římě. Zde pro ni dokonce existovalo odůvodnění: Muži, které jejich manželky nejsou schopné uspokojit, musí mít možnost najít ho jinde.

Od 15. století se nevěstince jako povolená a kontrolovaná součást městského života vyskytovaly takřka po celé Evropě. Byly vyhledávaným potěšením mužů všech sociálních vrstev.

Co o ni víte? 

Prostituce byla vnímaná především jako ochrana manželek, byla způsobem, kterým se omezovalo cizoložství. Pohled na prostituci se začal měnit s příchodem 17. století. Docházelo k postupnému zákazu nevěstinců.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Důvodů bylo hned několik. Společnost začínala mít obavy z šíření pohlavních chorob. Svou roli však zahrála také katolická církev, ta se na prostituci dívala jako na hříšnou a nemorální.

Důsledkem církevních restrikcí se prodejná láska zakazovala a potlačovala. Prostitutky byly vyháněné z měst a nucené žít a pracovat na okraji společnosti.

I přes veškeré zákazy se prostituci nepodařilo vymýtit. Byla dál vyhledávaným artiklem opačného pohlaví.

V 19. a na počátku 20. století se prostituce stala oficiální součástí života v mnoha evropských a amerických městech. Vznikaly speciální čtvrti, kde se prostituce stala všudypřítomnou realitou. 

Příkladem je město New Orleans. Zde se prostituce dokonce stala důležitým a typickým prvkem místní kultury. Dnes je prostituce chytře zabalená do nočních klubů, kde je tolerovaná, ačkoli se o ní ví. 

Historie prostituce je důkazem, jak se pohled lidí na původně kontroverzní činnost vyvíjel a měnil v průběhu času. To, co nám dříve přišlo jako nemyslitelné, je dnes něčím, nad čím nás ani nenapadne se pozastavit. 

Kvíz: Dějiny prostituce: Co víte o historii prodejné lásky? Některé z 10 otázek vás překvapí

Zdroje: cs.wikipedia.org, cs.wikipedia.org, encyklopedie.soc.cas.cz