Detektivní příběhy

Napětí, zločin, hledání viníka, to vše je součástí detektivních příběhů. Na ty se často díváme a nejsme schopní se od nich odtrhnout, protože toužíme znát vyústění. 

Jedinečnou autorkou detektivních příběhů byla bezesporu Agatha Christie. Ta prodala tolik knih, že ji předčil pouze William Shakespeare

Agatha Christie se narodila v roce 1890 do typicky viktoriánské rodiny. Základní vzdělání Agatha dostala od svých rodičů, poté studovala ve Francii hudbu a francouzštinu. Ačkoliv hrála skvěle na klavír a krásně zpívala, byla až příliš stydlivá, aby se stala zpěvačkou. 

Nějaký čas pracovala jako dobrovolná sestra a lékárnice v Ashfieldu. V roce 1913 se provdala za důstojníka Archibalda Christieho. Manželství trvalo dlouhých 15 let. Za druhé světové války pracovala jako dobrovolnice ve výdejně léků.

Agatha Christie byla a je jednou z nejprodávanějších autorek svého žánru. Prodala přes 2 miliardy svých výtisků v angličtině. Další přibližně 1 miliarda jejích knih se prodala v dalších jazycích. 

Jak dobře je znáte? 

Agatha Christie vytvořila dva jedinečné a všem známé detektivní vyšetřovatele. Prvním je Hercule Poirot a tím druhým žena, slečna Marplová. Obě tyto postavy byly nesčetněkrát zfilmované. 

Agatha Christie: Případ ztracené závěti:

Zdroj: Youtube

Detektivními případy se zabýval ve stejnojmenném seriálu také poručík Columbo. Ten sice na první pohled nevypadal jako génius, opak byl však pravdou. Columbo ve svém baloňáku a s doutníkem v puse dostihl každého hledaného zločince. 

Columba dokonale ztvárnil herec Peter Falk. První epizodu seriálu režíroval tehdy ještě neznámý Steven Spielberg. Seriál Columbo měl celkem 10 sérií, poslední z nich se natáčela v roce 1990. Jde o klasiku mezi seriály, kde hlavní postavě neunikne sebemenší detail. 

Dalším skvělým detektivním seriálem byly Vraždy v Midsommeru. V něm šéfinspektor Barnaby spolu se svým kolegou, seržantem Nelsonem vyšetřují nejrůznější zločiny. 

Jedním z případů, na kterém pracují, je smrt ženy, k jejíž vraždě došlo během dobročinné akce ve venkovském kostele. Nešlo však o obyčejnou akci, ale o kouzelnickou show iluzionisty Gedeona Latimera

Celou situaci navíc komplikuje fakt, že zavražděná žena tomuto muži během jeho show asistovala. Šéfinspektor Barnaby a seržant Nelson tak mají plné ruce práce. Musí odhalit, zda byla oběť skutečným terčem, nebo zda si vrah vybral iluzionistu a stala se chyba. 

Kvíz: slavné televizní detektivky

Zdroje: www.serialzone.cz, refresher.cz, www.kinobox.cz